X


Ripple (XRP) Yatırımcılarını Sırtından Bıçaklayan Kişi, Dünyanın 40. En Zengini!

Jed McCaleb'in serveti artmaya devam ediyor.
10:32
11 Aralık 2020

Ripple (XRP) toplam piyasa değerine göre en büyük üçüncü kripto para biriminin arkasında olsa da kesinlikle en çok konuşulan kripto paralardan birisi konumunda. Özellikle Ripple’ın ve kurucu ortakların yüklü XRP satmaları, sosyal medyada büyük tepki görmekte. XRP satışı denilince akla gelen ilk isim ise kurucu ortak Jed McCaleb olarak biliniyor.

Jed McCaleb, 20 Milyar Dolarlık Kripto Para Servetine Sahip

Jed McCaleb mevcut verilere göre yaklaşık 20 milyar dolarlık bir servete sahip ve bunların hepsi kripto paralardan geliyor. Ripple kurucu ortaklarından olan ve 9 milyar adetten fazla XRP sahibi konumundaki McCaleb, dünyanın en zengin 40. kişisi olarak öne çıkıyor. McCaleb’in devamlı olarak yüklü XRP satışı yapıp bu servetini nakde geçirmesi ise XRP yatırımcılarının sırtına sokulan bıçak sayısını arttırıyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Aslında McCaleb’in çok kısa bir süre önce yaklaşık 17 milyon dolarlık XRP satışı yapmıştı. Araştırmacı Leonidas Hadjiloizou konu hakkında yaptığı açıklamada McCaleb’in günlük ortalamaya göre 9 milyon XRP sattığını belirtti. Ünlü kurucu daha önce bu satış miktarını haftalık olarak yapıyordu ancak XRP fiyatının artması ile beraber yapabileceği satış miktarı da arttı.

XRP Satışları Hiç Bitmiyor

Bunun yanı sıra kripto para takip uygulaması Whale Alert geçtiğimiz Şubat ayından Eylül ayına kadar olan süreçte Ripple’dan McCaleb’in cüzdanına 100 milyon XRP daha gönderildiğini tespit etti. McCaleb’in bu miktarla birlikte 2014 ile 2019 yılları arasında toplamda 1,05 milyar XRP sattığı biliniyor. Ortalama 0,129 dolarlık fiyattan satış yaptığı hesaplanacak olursa McCaleb yaklaşık 135 milyon dolar elde etmiş gibi gözüküyor.

Aslında kurucu ortağın geçmişi birçok kripto para projesi ile kesişmekte. Dünyanın en büyük Bitcoin borsalarından birisi olan ancak daha sonra hacklenen Mt. Gox da Jed McCaleb tarafından kurulup, Mark Karpeles’e satılmıştı. Kendisi eşler arası bir platform olan Edonkey’i de hayata geçiren kişi konumunda.

XLM de McCaleb’in Projesi

Ripple’ın kurucu ortağı 2013 yılında projeden ayrıldıktan sonra ise Stellar (XLM) kripto para birimini kurdu ve piyasaya sürdü. XRP hard fork’u olan XLM, neredeyse XRP ile aynı özelliklere sahip. Yani McCaleb şu an hem XRP hem de XLM bazlı büyük bir servete sahip ve devamlı XRP satarak projeyi baltalamaya devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar