reklamı kapat

Ripple, Sahte İşlem Hacimleriyle İlgili Adımlar Atacak

Ripple, Bitwise'ın raporu doğrultusunda sahte işlem hacimleriyle ilgili adımlar atmaya hazırlanıyor.
17:00
5 Haziran 2019
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Ödeme sistemlerine odaklanan kripto para birimi XRP‘nin arkasındaki şirket olan Ripple 3 Haziran’da yaptığı resmi bir açıklamayla XRP hacimleri ve satışları konusunda daha yüksek seviyede kesinlik sözü verdi.

Bitwise’ın Raporu

Ripple yaptığı açıklamada, mart ayında Amerika merkezli varlık yönetim şirketi Bitwise tarafından hazırlanan ve Bitcoin işlem hacimlerinin yüzde 95’inin sahte olduğunu ortaya koyan kripto para işlem hacimleriyle ilgili rapora değiniyor. Bitwise’ın bu ilgi çekicisi raporu Amerika Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) isteğiyle hazırlanmıştı. Raporla ilgili detaylara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Bitwise bu rapordan sonra yayımladığı başka bir raporda, sahte işlem hacimlerinin Bitcoin fiyatını herhangi bir şekilde etkilemediğini açıklamıştı.

Bunun yanında Cointelegraph’ın haberine göre Ripple, bu alandaki ortaklarıyla işbirliği içinde çalışarak, XRP veri raporlama yaklaşımlarını değerlendirerek ve bu çeyrekte XRP satışları konusunda daha tutucu bir yaklaşım benimseyerek sahte işlem hacimleri konusundaki endişeleri gidermek amacıyla adımlar atacağını ifade ediyor. Ripple, bunun bir sonucu olarak XRP satışlarının 2019’un ilk çeyreğine göre ikinci çeyrekte oldukça düşük olacağını da ekliyor.

Sahte Hacimlerle İlgili Adımlar

Öte yandan kripto para ekosisteminin en öneli platformlarından olan Coinmarketcap de Bitwise’ın raporu doğrultusunda mayıs ayı başında Veri Sorumluluğu ve Şeffaflık adlı yeni bir sisteme geçtiklerini açıkladı. Bu doğrultuda Coinmarketcap, haziran ayına kadar istenilen zorunlu verileri sağlayamayan borsaları platformundan çıkaracağını bildirdi.

Bunun yanında daha önce açıklanan bilgilere göre, dağıtık defter teknolojisi şirketi Ripple’ın XRP token’ının piyasa kapitalizasyonun 6 milyar doları aşabileceği iddia ediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.