Ripple’ın kurucu ortağı ve kripto para sektörünün en zengin kişilerinden birisi olan Chris Larsen’in San Francisco içerisinde başlattığı 4 milyon dolarlık girişiminin sebebi sonunda ortaya çıktı. Ripple’ın eski CEO’su olan Larsen, New York Times haber kaynağının aktardığı bilgilere göre şehirdeki hırsızlık olaylarından tamamen bıktığı için 4 milyon dolar harcayarak dev bir güvenlik kamerası sistemi kurmayı amaçladı.

San Francisco’ya Dev Kamera Ağı Kuruyor

59 yaşındaki ünlü isim konu hakkında gerçekleştirdiği bir röportajında, San Francisco’nun düşük suç oranına sahip olmasına rağmen özellikle kapkaç gibi suçların son aylarda ciddi anlamda artış elde ettiğini belirtti. Suçluların hiçbir şeyi umursamadığını ve görülüp görülmediklerini bile takmadığını belirten Larsen, tanıkların herhangi bir kanıta sahip olmadığını ifade etti.

Larsen’in aracının camını kıran hırsızlar, daha önce de ev güvenlik sisteminin kablolarını keserek ünlü kurucuyu adeta canından bezdirdiler. Larsen de evinin güvenlik sistem kablolarının kesilmesinden sonra harekete geçerek 2012 yılından beri kurmaya başladığı kamera ağını bir üst seviyeye taşıma kararı aldı. Larsen şimdi 4 milyon dolar harcayarak şehrin 135 bloğuna kamera taktıracak.

Kameralar bir şirket tarafından yönetilecek olsa da bunların nereye konacağı mahalleli tarafından belirlenecek. New York ve Londra gibi şehirlerde kameraları koyma yetkisi poliste olsa da bunun direkt olarak Larsen tarafından fonlanması San Francisco için istisna yaratacak. Bunun yanı sıra bölgede polise olan güvensizlik de Larsen ve arkadaşlarının harekete geçmesine yol açmış.

Kripto para sektörünün en zengin ikinci ismi olarak görülen Ripple kurucu ortağı Larsen’in bu amaç için 4 milyon dolar harcaması ise oldukça makul görülüyor.