Ripple Avukatından Korkutan SEC ve Coinbase Yorumu: Hazır Olun!

Dört yıl önce, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), menkul kıymetler uyumluluğu için kripto para borsası Coinbase'i övmüştü. Kurum, Nisan 2021'de borsanın ilk halka arzına izin vermişti.
13:25
26 Temmuz 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

 Dört yıl önce, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), menkul kıymetler uyumluluğu için kripto para borsası Coinbase’i övmüştü. Kurum, Nisan 2021’de borsanın ilk halka arzına izin vermişti.

Coinbase Avukatından İlk Açıklama Geldi

Bir süredir krito para sektörüne kök söktüren SEC, kayıt dışı menkul kıymetleri listelediği için Coinbase‘i incelemeye aldı. SEC Başkanı Gary Gensler, sektöre yönelik sert yaklaşımı nedeniyle eleştirildi. Gensler, çoğu kripto para biriminin menkul kıymetler olduğuna inanıyor. Kurumun kayıt dışı menkul kıymetleri listelelediği için ABD’nin en büyük borsalarından birini hedef alması, yine endişe yarattı. SEC, Coinbase tarafından listelenen bazı kripto para birimlerinin menkul kıymetler olduğunu iddia ediyor.

Geçen hafta, SEC, üç Coinbase çalışanının içeriden bilgi sızdırarak haksız kazanç elde etme suçlamasıyla tutuklanmasının ardından dokuz kripto para biriminin menkul kıymet olduğunu iddia etti. Coinbase’in avuktı Paul Grewal, borsasının menkul kıymetleri listelemediğini iddia ediyor. Ayrıca Coinbase’in platformunda kripto para birimlerini listelemek için bir analiz ve inceleme süreci olduğunu söyledi. Avukara göre, bu süreç ve borsanın menkul kıymetler çerçevesi, SEC tarafından övüldü ve gözden geçirildi.

Ripple Avukatı: Yıl Sonunda Dava Açılacak

Ripple’ın (XRP) avukatı John E. Deaton, bugün paylaştığı bir tweet’te SEC’in yaklaşımını eleştirdi. SEC’in daha önce menkul kıymetler çerçevesi için Coinbase’i övdüğünü, ancak şimdi borsayı kayıt dışı menkul kıymetlerin listelenmesi üzerinden araştırdığını söyleyen avukat, ortada büyük bir çelişki olduğunu iddia etti. Uzman ayrıca, SEC’i Coinbase’in XRP ve diğer tokenlerle halka açılmasına izin vermesine de değindi. Deaton, şu açıklamayı yaptı.

CEO Brian Armstrong veya Coinbase hakkında ne düşünürseniz düşünün, yasalar bu şekilde çalışmamalı. SEC, Coinbase’in XRP ve diğer tokenlerle halka açılmasına izin verdi. 4 yıl önce SEC menkul kıymetler çerçevesi konusunda Coinbase’i övdü. Şimdi, GaryGensler bunları görmezden geliyor. SEC,  yıl sonuna kadar Coinbase’e dava açabilir.

Coinbase yetkilileri, eski düzenlemeler dijital varlıkları yeterince kapsamadığı için SEC’i net kripto kuralları ve düzenlemeler yapmaya davet etti. SEC, Ripple’a XRP’nin menkul kıymet olduğu gerekçesiyle dava açtıktan sonra Coinbase, XRP’yi delist etmişti. Kripto topluluğu, Coinbase gibi kripto borsalarının şimdi XRP’yi yeniden listelemesi gerektiğine inanıyor. Ripple-SEC davasında, yargıç Sarah Netburn’ün SEC’e William Hinman’ın 2018 konuşma taslaklarını teslim etmesini emretti. Oysa SEC ve Gary Gensler, Hinman belgelerinin şu anda dikkate alınmaması gerektiğine inanıyor. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse geçtiğimiz günlerde davayı mevcut koşullar altında kazanacaklarını iddia etti. Ripple ise hizmetlerini küresel olarak genişletmeye devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar