Rapor: XRP Piyasa Değeri Olduğundan Yüzde 48 Fazla Gösteriliyor

Özet

  • Bir analiz firması Ripple'ın dolaşımdaki XRP'leri yanlış rapor ettiğini belirtti.
21:13
25 Ocak 2019

Analiz firması Messari XRP’nin piyasa değeri hakkında yeni araştırmasını yayımladı. XRP’nin dolaşımdaki miktarını ve grafikleri inceledi, XRP’nin değerinin çok üzerinde piyasa değeri göstergesine sahip olduğu sonucuna ulaştı.

İçerik Rehberi

XRP Piyasa Değeri

Messari XRP’nin piyasa değerini ve 41 milyarlık dolaşımdaki arzının birbiriyle uyumunu inceledi. Firma yayımladığı raporda XRP piyasa değerinin 6.1 milyar dolar fazla göründüğünü iddia etti. Bunun sonucunda Bloomberg’e ve Bitwise’a Ripple tarafından sunulan arz verilerini kullanmamalarını önerdi. Ayrıca Ripple’ın elinde tuttuğu XRP’leri belirledikleri kuralar doğrultusunda satamayacağı biliniyor. XRP’nin işlem hacminin %99’unun deniz aşırı al-sattan oluştuğu ve bu işlemlerin bir kısmının hayali işlem olabileceği şüphesi bulunuyor.

Messari’nin yayımladığı rapora XRP fiyatı herhangi bir tepki vermedi, fiyat dengeli görünüyor. Messari’nin tespitleri doğrultusunda XRP piyasa değeri %48 fazla belirlenmiş durumda. XRP’nin dolaşımdaki coin’lerinin sadece 19 milyarının gerçekten dolaşımda olduğu biliniyor. Messari raporunda Ripple’ın yeterli verileri paylaşmamasından dolayı bazı tespitlerde hata olabileceği belirtildi. Messari kurucusu Ryan Selkis raporu yayımlamadan önce Ripple ile iletişim kurduklarını ancak herhangi bir cevap alamadıklarını ifade etti. Ayrıca son haberlere göre Selkis XRP topluluğundan ölüm tehditleri aldığını iddia etti.

Ripple

Ripple ilk kurulduğunda bir miktar XRP kurucular arasında paylaştırıldı ve dolaşımda olmayan 80 milyar XRP de Ripple kasasında kaldı. Ayrıca Ripple geliştirme masraflarını karşılamak işçin zaman zaman Ripple Labs aracılığıyla XRP’lerini satıyor. Ripple uzun vadeli değerini koruyabilmek adına elinde yüksek miktarda XRP bulunan partilerle büyük satışların yapılmaması için anlaşmalar yaptı. XRP arzıyla ilgili Ripple’ın Kasasındaki XRP’ler Yatırımcıları Tehlikeye Atıyor Mu? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar