PUBG’nin Yaratıcısının Bir Sonraki Oyununda NFT, Metaverse ve Blockchain Olacak!

PUBG'nin yaratıcısı Brendan Greene, Blockchain, NFT'ler ve metaverse tarafından desteklenen bir oyun piyasaya sürmeyi planlıyor.
16:30
28 Eylül 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Gelişen Blockchain teknolojisi, metaverse ve NFT piyasalarıyla birlikte Blockchain şirketlerinin çeşitli oyun altyapısı tanıtımlarına hız verdikleri görülüyor. 2017 yılında yayımlanan ve ilk senesinde oyun dünyasını tam anlamıyla domine eden PUBG‘nin yaratıcısı Brendan Greene, Blockchain, NFT ve metaverse ile desteklenen bir oyun piyasaya sürmeyi planladığını açıkladı. Oyun, oyuncuların gerçek dünya büyüklüğündeki sanal ve açık bir dünya ortamında istedikleri her şeyi yapmalarına izin verecek.

Artemis Dünyası

PUBG’nin yaratıcısı Brendan Greene, 27 Eylül’de verdiği bir röportajda, gerçek dünya büyüklüğünde sanal ve açık dünya oyunu Artemis‘e Blockchain, metaverse ve değiştirilemez token’ları (NFT’ler) dahil etmeyi planladığını söyledi. Blockchain destekli oyun, oyunculara ve geliştiricilere yeni fırsatlar ve deneyimler sunacak. Dahası, metaverse ve NFT’ler ilginç oyun içi özellikler, öğeler ve token’lar sunarak yeni bir dijital ekonominin önü açılacak. Ayrıca, geliştiriciler daha önce mümkün olmayan benzersiz oyun deneyimleri yaratabilme fırsatı bulabilecek.

Greene, verdiği röportajda “Dijital bir yer inşa ediyoruz. Bunun bir ekonomisi olmalı ve bazı sistemlere sahip olmalı. Dijital bir yerde değer yaratılması gerektiğine inanıyorum; size para kazandıracak şeyler yapabileceğiniz internet gibi olmalı.” ifadelerini kullandı. Bu noktada Artemis’in parayla ilgili olmayacağını, oyuncuların yaptıkları ve geliştiricilerin inşa ettikleri şeyler üzerinde para kazanma fırsatına sahip olacaklarını not etmek gerekiyor. Tüm bunlarla birlikte oyunun motoru açık kaynaklı olacak ve isteyen herkes oyun üzerinde değişiklik yapabilecek.

NFT ve Metaverse Tabanlı Oyunların Yükselişi 

NFT ve metaverse şirketleri, insanlardan ve şirketlerden gelen yoğun ilginin ortasında milyarlarca dolar para toplamaya devam ediyor. En son Walmart,  çevrimiçi oyun platformu Roblox ile metaverse’e giriş yaparken sürükleyici deneyimler sunmaya başladı. MyMetaverse ve Blockchain platformu Enjin ise yakın zaman önce ünlü Grand Theft Auto ve Minecraft oyunlarının sunucularında oynanabilir NFT‘lerini piyasaya sürdü.

Öte yandan Axie Infinity ve The Sandbox gibi platformlar, oyun içi NFT’ler, metaverse ve oynadıkça kazan özelliğiyle ilgi görmeye devam ediyor. Animoca Brands gibi şirketler, piyasada baskın bir varlık haline gelmek için özellikle oyun amaçlı Web3, metaverse ve NFT projelerine yatırım yapmaya devam ediyor. Şirketin, tüm kripto paraları sarsan sert ayı piyasasına rağmen büyümeye devam ettiği görülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar