X


Popüler NFT Platformundan Sevindiren Haber: Ücretsiz NFT Oluşturma Uygulaması

Non-fungible toke (NFT) pazarı Rarible, NFT’lerle ilgilenen kişilerin ücretsiz olarak NFT oluşturmasını sağlayacak uygulamasını duyurdu. 
22:45
18 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Non-fungible token (NFT) pazarı Rarible, kullanıcıların ücretsiz olarak NFT üretebilecekleri “lazy minting” adlı yeni hizmetini meraklılar ile paylaştı.

Lazy Minting’in Detayları

Rarible bugün yaptığı açıklamalar ile verilerin basıldıktan hemen sonra blok zincirinde depolandığı geleneksel yöntem yerine yeni program kapsamında NFT‘lerin “yaratılma anında değil, satın alma anında basılacağını” duyurdu. Bunun yanında işlem ücretinin ürün satın alma anında alıcı tarafından ödeneceği bilgisi de paylaşıldı. Ayrıca bu durumda verilerin IPFS adı verilen merkezi olmayan bir eşler arası depolama sisteminde depolanacağı da ifade ediliyor.

Bunlara ek olarak bilindiği gibi NFT piyasasındaki büyüme Ethereum’daki işlem ücretlerini gözle görülür şekilde arttırdı. Bu sebeple birçok yatırımcı Solana gibi alternatif Blockchain ağlarına yöneldi.

Rarible Analytics’ten alınan verilere göre, tek bir ERC-721 token’ını basmak için Rarible’daki mevcut ortalama işlem ücreti, mevcut fiyatlarla 82.26 dolara eşdeğer olan 0.022ETH seviyesinde bulunuyor. Ancak zaman zaman işlem ücretlerinin yani gas fee’lerin yüzlerce dolara çıktığı da görülüyor.

Bu nedenle Rarible’ın yeni uygulamasının geniş pazar üzerindeki potansiyel etkisi henüz bilinmemekle birlikte bu durum muhtemelen topluluk tarafından olumlu bir girişim olarak memnuniyetle karşılanacak.

Gelişen NFT Ekosistemi

NFT ekosistemi günden güne büyüyor ve gelecek için sunduğu avantajlar daha net bir şekilde anlaşıldıkça büyümenin devame deceği düşünülüyor. Birçok öngörülü şirket bu pastadan payına düşeni almak için mücadele ediyor. Örneğin; popüler kripto para borsaları Coinbase, FTX ve Binance de NFT piyasasında yerini alan önemli platformlar arasında bulunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar