Popüler Altcoin’de Yükseliş Olsa da Her Şey Bir Etkene Bağlı!

Kripto piyasası yaşadığı düşüş sonrasında Bitcoin’in (BTC) yeniden 20.000 dolar üzerine yükselmesi ile birlikte yönünü yukarı çevirdi.
17:00
10 Eylül 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasası yaşadığı düşüş sonrasında Bitcoin’in (BTC) yeniden 20.000 dolar üzerine yükselmesi ile birlikte yönünü yukarı çevirdi. En popüler altcoin’lerde olan Ripple da (XRP) Cuma günü yükselişten payına düşeni aldı ve Cumartesi günü de yeşilde ilerlemeye devam ediyor.

XRP Fiyatı

Cuma günü, XRP %5,09 oranında bir kazanç elde etti. Perşembe günü %0.98’lik bir kazancın ardından XRP, günü 0.35722 dolardan kapattı. 7 Temmuz’da 0,31 dolar ile yerel dip oluşturan XRP yazının kaleme alındığı sırada 0,35 dolardan işlem görüyor. Bununla birlikte ufak bir geri çekilme öncesinde XRP’nin 0,36 dolar üzerine çıktığı görülüyor.

Analistlere göre XRP’nin birinci büyük direnç seviyesini 0,3458 dolarda ve ikinci büyük direnç seviyesini 0,3517 dolarda kırmış olması yükseliş sinyali olabilir.

Buna ek olarak özellikle yükselişle geçen bir Cuma seansı, daha riskli varlıklara olan talebi artırmış gibi görünüyor. NASDAQ 100 %2.11 ile haftayı %4.14 kazançla sonlandırdı. Para politikasına yönelik duyarlılıkta belirgin bir kayma, daha riskli varlıklara olan talebin artmasını destekledi.

Analistlere göre ise XRP’nin 0,36 dolara yükselebilmesi için birinci büyük direnç seviyesi 0,3458 dolar ve ikinci büyük direnç seviyesi 0,3517 doların üzerinde kalması gerekiyor. Yükselişin devam etmesi halinde ise XRP’nin 0,37 doları hedefleyebileceği düşünülüyor. Bir sonraki ana direncin ise 0,39 dolarda olacağı ifade ediliyor. Bu noktada analistler en büyük etkenin dava süreci olduğunu belirtiyor.

SEC ve XRP Durumu

Risk duyarlılığındaki artış, XRP sahipleri için iyi bir haber olsa da, Hinman belgelerine ilişkin beklenen mahkeme kararı bir ters rüzgar olmaya devam ediyor. Temmuz ayı sonlarında, SEC, Hinman’ın konuşmasıyla ilgili belgeleri avukat-müvekkil gizliliği kapsamında koruma amaçlı SEC hareketini reddeden bir mahkeme kararına itiraz etti. SEC itirazına ilişkin bir karar her an gelebilir.

Arka plan olarak, eski SEC Kurumsal Finansman Bölümü Direktörü William Hinman, SEC ve Ripple davasında merkezi bir figür. 2018 yılında ünlü bir konuşmada Hinman, Bitcoin (BTC) ve Ethereum’un (ETH) menkul kıymet olmadığını söyledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar