reklamı kapat

Piyasaya Sürüldü, Binance Hiç Beklemeden Listeledi, Fiyat Uçtu: UNI Token

Binance’in hiç beklemeden listelediği Uniswap’in kripto para birimi UNI token büyük artış kaydetti. 
08:24
17 Eylül 2020

Son zamanların en popüler kripto para işlem platformlarından olan Uniswap, uzun zamandır beklenen projesi UNI token’ı piyasaya sürdü. UNI token sayesinde merkezsiz bir sistem kullanılarak Uniswap platformunun büyümesinin desteklenmesi amaçlanıyor. Çünkü Uniswap kullanıcıları platforma katkılarından dolayı UNI token ile ödüllendirilecek.

UNI Token

Aslında Uniswap platformunun projesi olan UNI token bir yönetişim token’ı olarak değerlendirilebilir.

Özellikle son zamanlarda büyük talep gören yönetişim token’ları hem platforma katkılarından dolayı kullanıcılara ödül olarak verilirken hem de kullanıcıların platform hakkında yapılan oylamalarda söz sahibi olmasını sağlıyor.

Ancak UNI’nin SUSHI’ye bir yanıt olarak piyasaya sürüldüğünü ifade edebiliriz. Bilindiği gibi SushiSwap platformu Uniswap’in bir taklidi olarak ortaya çıktı ve SUSHI token ile önemli bir adım attı. Uniswap de buna yanıt olarak kendi token’ı UNI’yi hızla piyasaya sürdü.

Öte yandan Uniswap, UNI’nin kendisine kalıcı güç verebileceğini umuyor. Ayrıca yapılan açıklamalara göre önümüzdeki dört yıl içinde toplam 1 milyar UNI dağıtılması planlanıyor. Bu miktarın yüzde altmışının Uniswap topluluk üyelerine, %21,5’inin Uniswap çalışanlarına ve geri kalan %18,5’in yatırımcılara ve danışmanlara verileceği yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

Binance Listelenmesi

Aslında Binance, SUSHI’yi listelemesinin ardından bazı eleştiriler almıştı. Ancak hemen arkasından UNI’yi piyasaya sürüldüğü anda listeleyen borsa bu eleştirilerden pek de etkilenmemiş gibi görünüyor.

Borsa UNI token piyasaya sürülür sürülmez hemen UNI/BTC, UNI/BNB, UNI/BUSD ve UNI/USDT işlem çiftlerini kullanıcılarına sunduğunu açıkladı. Aslında Binance, platformunda listelenecek kripto paralar konusunda oldukça hassas davranan ve token’ları birçok aşamadan geçiren bir borsaydı. Ama DeFi ekosistemindeki hızlı büyümeyi kaçırmak istemeyen Binance bu kuralları biraz esnetmiş gibi görünüyor.

Yine de Binance kullanıcılarını risklere karşı uyardı ve “UNI, normal riskten daha yüksek olan yeni bir token’dır ve bu nedenle büyük olasılıkla yüksek fiyat volatilitesine tabi olacaktır. Lütfen yeterli risk yönetimini uyguladığınızdan, UNI’nin temelleri konusunda kendi araştırmanızı yaptığınızdan ve işlemlere geçmeden önce projeyi tam olarak anladığınızdan emin olun.” ifadelerini kullandı.

Son olarak UNI listelendiği sırada Binance’de 0,30 dolar ile işlemlere başladı. Anında 15 dolara kadar yükselen UNI, yazının yayına hazırlandığı sırada 2.90 dolardan işlem görüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.