X


Piyasadaki Belirsizlik Sürüyor: Bitcoin (BTC), Düşüş Hareketlerine Devam Edecek mi? (Güncel Veriler ve Metrikler)

Bitcoin, piyasaya nasıl bir yön çizecek? Piyasa duyarlılığı, en büyük Bitcoin adreslerindeki hareketlilik ve borsalardaki BTC arzı ne durumda?
11:30
8 Ocak 2022

Son dönemlerde yüksek oranlarda değer kaybederek aşağı yönlü bir ivme kazanan Bitcoin, kaydettiği son fiyat hareketlerinin ardından 41.900 dolar fiyat seviyelerinden işlem görmeye başladı. Lider kripto para birimi Bitcoin’deki bu değer kaybı, piyasada oldukça yoğun bir satış baskısı oluşturdu. Bu bağlamda Ethereum, son ayların en düşük fiyat seviyesi olan 3.200 dolar destek seviyesine geriledi.

Piyasa Duyarlılığı Ne Durumda?

Bitcoin’in güçlü destek seviyelerini kaybederek 41.000 dolar fiyat seviyelerine gerilemesi, altcoin’lere de aşağı yönlü bir ivme kazandırdı ve piyasadaki düşüş eğilimini önemli ölçüde hızlandırdı. Bunun bir sonucu olarak piyasadaki korku ve endişe de artış gösterdi. Piyasadaki duyarlılığı ölçen bir endeks olan “Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi” Temmuz 2021’den bu yana en düşük seviyelerine geriledi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Konuya ilişkin bir değerlendirme yapan kripto para analisti Benjamin Cowen, son dönemlerde kaydedilen değer kayıplarının, genel itibariyle endekste bu ölçüde bir gerilemeye neden olacak fiyat hareketleri olmadığını ifade etti. Analist, lider kripto para biriminde mevcut destek seviyelerinin ise 40.000 dolar ile 42.000 dolar arası fiyat bandının olduğunu da ekledi.

Metrikler, Piyasa Adına Hangi Yöne İşaret Ediyor?

Elde edilen güncel verilere göre, portföylerinde çok yüksek miktarlarda kripto varlık bulunduran ve “balina” metaforu ile tabir edilen adresler de düşüş esnasında dip fiyat bölgelerinden çeşitli alımlar gerçekleştirdi. En büyük 100 Bitcoin adresinden üçü, varlıklarını en az 1.000 BTC arttırdı.

Bu süreçte borsalardaki Bitcoin arzı da önemli ölçüde azaldı. “Hodlers” şeklinde tabir edilen ve kripto varlıklarını uzun vadeli portföyünde bulunduran çok sayıda yatırımcı, varlıklarını borsalardan cüzdanlara transfer etmeye başladı. Bu durum da doğal olarak, bu adreslerin yükseliş yönlü bir pozisyon aldığını ve piyasa adına yukarı yönlü bir beklenti içinde olduklarını gösterdi.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar