X


Piyasa Değeri Bakımından En Büyük 5 Metaverse Coin!

Piyasa hacmi bakımından en büyük beş metaverse coin’in fiyatlarına ve 1 yıl içindeki ilerlemelerine göz atıyoruz.
16:30
19 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Özellikle 2021 yılının ikinci yarısından bu yana metaverse coin’lere ilginin büyük olduğunu rahatlıkla dile getirebiliriz. Ancak piyasada yaşanan genel düşüş ve sonrasında görülen belirsizlik ile birlikte metaverse coin’lerde de aşağı yönlü hamleler görüldü. CoinGecko verilerine göre piyasa değeri bakımından en büyük ilk beş metaverse coin olan Axie Infinity (AXS), The Sandbox (SAND), Decentraland (MANA), Enjin Coin (ENJ) ve DeFi Kingdoms’da (JEWEL) son durumlara ve 1 yıl içindeki kazançlara göz atalım.

Axie Infinity (AXS)

Axie Infinity, piyasada en çok ilgi gören metaverse projeleri arasında yer alıyor. AXS fiyatı yazının kaleme alındığı sırada 71,9 dolardan işlem görüyor. Son 24 saat içinde %1,5 değer kaybeden AXS; son 1 haftada yüzde 1, son 1 ay içinde de yaklaşık olarak %24 gerileme yaşadı.

Buna ek olarak AXS’in güncel fiyatlar ile son 1 yıl içinde yaşadığı artışın %10.500 seviyelerinde olduğunu belirtmek gerekiyor. AXS rekor fiyatını 6 Kasım 2021’de 164 dolar ile görmüştü.

The Sandbox (SAND)

Sandbox, Facebook’un isim değişikliğine gitmesi ve Meta olarak yeniden markalaşması ile popüler hale gelen projelerde biri. Yazının hazırlandığı sırada SAND son 24 saatte kaydettiği %4,5’lik gerileme ile 4,27 dolardan işlem görüyor.

Son 1 hafta içinde %10 düşüş yaşayan SAND coin, son 1 ayda da %30 gerileme kaydetti. Ancak AXS gibi SAND de bundan bir yıl öncesine göre oldukça değer kazanmış durumda ve %8.112 gibi bir artışla ilerliyor. SANDT ATH seviyesini 25 Kasım 2021’de 8,40 dolar ile gördü.

Decentraland (MANA)

MANA da tıpkı SAND gibi Facebook’un isim değişikliğinden sonra popüler hale gelen metaverse coin’ler arasında yer alıyor. MANA yazının yayına hazırlandığı anda 2,79 dolardan işlem görüyor.

Son 1 hafta içinde yaklaşık olarak %5 gerileyen MANA fiyatı son 1 ayda %15’in üzerindeki düşerken 1 yılda %2.241 arttığı görülüyor. Dolayısıyla şimdiye kadar incelediğimiz 3 kripto para birimi de son düşüşlerden etkilenmiş olsa da 1 yıl önceki fiyatlarının oldukça üzerinde işlem görüyor.

Enjin Coin ve DeFi Kingdoms

Yazının yayına hazırlandığı sırada ENJ 2,30 dolardan ve JEWEL 14 dolardan işlem görüyor. Diğer 3 metaverse coin’i gibi ENJ ve JEWEL de son zamanlarda düşüşler yaşadı. Ancak 1 yıllık veriler göz önüne alındığında ENJ coin’in %842 artış ile ilerlediği görülüyor. JEWEL ise son 1 ay içinde %13 gibi bir artış kaydetti.

Analistler metaverse coin’lerin 2022 yılında büyük bir artışa konu olmasını bekliyor. Hatta 2022 yılının metaverse coin yılı olacağı da sıklıkla dile getiriliyor. Ancak yatırımcılar şu an için piyasanın belirsizliğini koruduğunu unutmamalı ve bu doğrultuda işlemlerine devam etmeli.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar