X


Peru, 3 Ülkeyle Güçlerini Birleştirdi! Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Geliyor

Peru, ülkenin kendi merkez bankası dijital para birimini geliştirmek için Hindistan, Singapur ve Hong Kong ile güçlerini birleştiriyor.
10:45
18 Kasım 2021
Peru, 3 Ülkeyle Güçlerini Birleştirdi! Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Geliyor
Okuma Süresi: 3 Dakika

Peru merkez bankası başkanı, ülkenin kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) geliştirmek için Hindistan, Singapur ve Hong Kong ile güçlerini birleştireceğini belirtti.

4 Ülke CBDC İçin Güçlerini Birleştiriyor

Peru Merkez Bankası Başkanı Julio Velarde, ülkesinin bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) geliştirmek için küresel yarışa gireceğini duyurdu. Velarde, konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda ülkenin Merkez Bankası Dijital Para Birimi’ni geliştirmek için Singapu, Hindistan ve Hong Kong ile ortak çalışacağını belirtti.

Julio Velarde, 16 Kasım’da Lima’da iş dünyası liderleriyle gerçekleştirilen Yıllık Yöneticiler Konferansı’nda (CADE) şunları söyledi:

“Sanırım sekiz yıl sonra dünyada yaşayacağımız ödeme sistemi mevcuttan tamamen farklı olacak… Hatta finansal sistem bile muhtemelen oldukça farklı olacak.

Dolayısıyla Peru’nun Hindistan, Singapur ve Hong Kong dahil olmak üzere CBDC‘lerin geliştirilmesinde daha gelişmiş ülkelerin merkez bankalarıyla ortaklık kuracağız.”

CBDC, bir ülkenin fiat para biriminin ilgili ülkenin merkez bankası tarafından verilen ve kontrol edilen dijital bir şeklidir.

Velarde açıklamalarının devamında şu ifadelere de yer verdi;

“İlk olmayacağız, çünkü ilk olmak ve bu risklerle yüzleşmek için gereken kaynaklara sahip değiliz. Ama geride de kalmak istemiyoruz. En azından aynı seviyedeyiz ya da belki Meksika ve Brezilya’nın gerisinde olsak da, benzer büyüklükteki ülkelerden bile daha ilerideyiz.”

Atlantic Council’e göre, 87 ülke şu anda bir CBDC araştırıyor ve bunların sadece yedi tanesi bir CBDC başlattı. Nispeten, Mayıs 2020’de yalnızca 35 ülke bir CBDC geliştirmeyi düşünüyordu.

Daha Çok Ülke Kendi CBDC’sini Geliştiriyor

Öte yandan bir CBDC’si olmamasına rağmen, El Salvador‘un 7 Eylül’de yasal bir ihale olarak Bitcoin‘i benimsemesi, bölgedeki dijital varlıklara yeniden odaklanmayı sağladı.

Ayrıca Meksika ve Brezilya, CBDC’leri 2023’ten önce uygulamayı planlarken Bahamalar’ın hali hazırda bir Sand Doları CBDC’si var.

Peru’nun yaklaşmakta olan CBDC geliştirme ortaklarına gelince, Hindistan Merkez Bankası, dijital rupinin deneme uygulamasını yıl sonundan önce başlatmayı planlıyor, ancak dağıtımın sorunsuz ilerlemesini sağlamak biraz zaman alıyor.

Hindistan’a baktığımızda Hindistan Merkez Bankası Başkanı Shaktikanta Das Ağustos ayında CNBC’ye verdiği demeçte, “Bu konuda son derece dikkatliyiz çünkü bu sadece RBI için değil küresel olarak tamamen yeni bir ürün” dedi.

Öte yandan Hong Kong’un Para Otoritesi (HKMA), şehrin sınır ötesi pazarlarında perakende ticaretin potansiyel faydalarından yararlanmak amacıyla dijital bir Hong Kong doları (e-HKD) sunma olasılığını araştırmaya devam ediyor.

Son olarak Singapur Para Otoritesi (MAS), “Orkide Projesi girişimi” kapsamında özel olarak geliştirilmiş bir perakende CBDC için planlarını da paylaştı. Ancak hepsi, PBoC’nin dijital para birimi başkanına göre toplam 62 milyar dijital yuan işleyen Çin’i yakalamak için yarışıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar