Oradan Gelen Baskı Bu Altcoin’e Yaradı! Fiyat Yükselişe Geçti!

Piyasa değeri bakımından en büyük 9'uncu altcoin yönünü yukarı çevirdi. Altcoin'in fiyatındaki yükselişin ardında ne var? Detaylar haberimizde.
11:30
4 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Cardano (ADA) ağındaki hareketlilik son günlerde artış gösterdi. Buna karşılık, ağın yerel varlığı ADA’nın fiyatı da yükseldi. Kripto veri platformu CoinMarketCap’in verilerine göre ADA, bu yazının hazırlandığı sırada yüzde 5’e yakın yükselişle 0,2652 dolardan işlem görüyor. Piyasa değeri bakımından en büyük 9’uncu kripto paradaki yükselişin ardında ise ağ üzerindeki DeFi protokolleri var.

Ağ Üzerindeki DeFi Protokolleri Yükselişi Tetikledi

Cardano ağındaki önde gelen merkeziyetsiz finans (DeFi) protokollerinden bazılarının faaliyetlerinde artış görüldü. DeFiLlama’ya göre, Cardano ağı üzerindeki en büyük beş DeFi protokolü son 24 saatte faaliyetlerini artırdı.

Cardano’nun önde gelen merkeziyetsiz kripto para borsası (DEX) Minswap, geçtiğimiz gün kilitli toplam değerini (TVL) yüzde 2,53 oranında artırdı. Ayrıca, Indigo, WingRiders ve MuseliSwap’in TVL’leri de gün içinde yüzde 5’in üzerinde yükseldi. Bununla birlikte, kazançlar açısından önde gelen Cardano tabanlı DEX Meld oldu.

Meld’in Momentumu ADA’yı Ateşledi

Kripto kredi ve gözetim dışı bankacılık protokolü Meld, geçtiğimiz hafta TVL’de yüzde 20’lik bir artış gördü. Bu da protokolü Cardano ekosisteminde ikinci sıraya yükseltti.

Kullanıcıların hem kripto oara hem de fiat para birimlerini güvenli bir şekilde borç vermelerini, borç almalarını ve getiri için MELD token’larına stake etmelerine imkan veren Meld’in TVL’si şu anda 15 milyon dolar civarında bulunuyor. CoinMarketCap’in verilerine göre, MELD’in fiyatı da son son 24 saat içinde yüzde 7 yükseldi. Protokol, 3 Ocak’ta Cardano Blockchain’i üzerinde kalacağını ancak çok zincirli olmak amacıyla Avalanche üzerinde bir alt ağ oluşturacağını duyurdu. Ayrıca yakın zaman önce Elektronik Para Enstitüsü (EMI) lisansı aldı. Bu, protokolün Amerikalı müşterileri bünyesine katmasına ve 100’den fazla ülkede faaliyet göstermesine imkanlanak sağlayacaktır.

Tüm bunlarla birlikte Cardano‘nun TVL’si yılın başından bu yana yüzde 11 oranında artış gösterdi ve şu anda 72 milyon dolar civarında olsa da 2022’nin Mart ayındaki tüm zamanların en yüksek seviyesinin yüzde 83 altında.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar