OpenSea, 2021 Yılında Patlama Yaşadı! İşte Dev NFT Pazar Yerinin Bu Yılki Başarıları!

OpenSea, gerçekleştirdiği 14 milyar doların üzerinde işlem hacmi ile yılı tamamlayacak.
20:05
31 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

NFT pazar yeri OpenSea, 2021 yılı boyunca 14 milyar dolarlık devasa bir işlem hacmi kaydetmeyi başardı. 2020 yılında kaydedilen 21.7 milyon dolarlık işlem hacmi ise resmen süpürülerek geride bırakıldı.

OpenSea’nın Çıkış Yılı

OpenSea, gerçekleştirdiği 14 milyar doların üzerinde işlem hacmi ile yılı tamamlayacak. Önde gelen NFT pazarı, 2020’de 21.7 milyon dolarlık bir işlem hacmi gördü. Token Terminal’den alınan verilere göre işlemin bu yıl 646 kat arttığı gözler önüne serildi.

NFT alım satımı için önde gelen pazar yeri olan OpenSea, rakip pazarlardaki işlem hacimlerini büyük oranda geri bırakarak rakiplerini geçti. DappRadar verilerine göre bir sonraki en büyük platform olan Rarible, 2021’de 260 milyon dolar değerinde işlem hacmi kaydetti. Böylesine yüksek bir işlem hacmiyle OpenSea, rekor üzerine rekor kırdı.

OpenSea, alınan ve satılan her NFT’ten %2.5’lik bir kesinti alır. OpenSea’ye ödenen ücertlerin toplamı olan protokol geliri, şu anda bu yıl için kümülatif 351.6 milyon dolar seviyesinde bulunuyor. Ayrıca OpenSea’ye bu yıl en çok kazandıran koleksiyon Bored Ape Yacht Club oldu. Nisan ayında piyasaya sürülen Bored Apes, orijinal avatarlar ile CryptoPunks’ın başarısının yanı sıra NFT projelerinde yeni bir trend başlattı.

Projenin lansmanından bu yana Bored Apes, 280.000 ETH’nin üzerinde rakam veya yaklaşık 1.06 milyar dolarlık işlem ile tüm OpenSea hacminin %6.3’ünü temsil eden bir işlem hacmi kaydetti. Popülaritedeki artışa rağmen Bored Apes, işlem hacmi açısında CryptoPunks’ı yakalamaktan hala çok uzakta. CryptoPunks işlemi, projenin yaratıcısı Larva Labs tarafından kurulan özel bir projedir. Dört yıllık bir başlangıçla CryptoPunks alım satımları şu anda 770.000 ETH’nin veya dolar cinsinden belirtecek olrusak 2.92 milyar doların üzerindedir.

Metaverse projelerindeki son patlama, OpenSea’nin devasa gelirine katkılarda bulundu. Katılımcıların sanal arazi NFT’lerine sahip olabileceği bir metaverse projesi olan Decentraland, 246.100 ETH ile platformda en çok işlem gören ikinci koleksiyon durumunda yer alıyor.

Gelecek Beklentileri

OpenSea, 2021’deki parabolik büyümesiyle kripto para yatırımcılarını şoka uğratırken gelecek yıl beklentilerinin dev bir çerçeveye oturtulmasına yol açtı. Dev platform, gelecek yıl benzer günlük gelirler ve işlem hacmi üretmeye devam ederse 2022 OpenSea için başka bir patlama yılı olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar