f Ön Sezi veya İstihbarat! Birileri Olacakları Biliyordu! 1,5 Milyar Dolarlık Kripto Para! › COINTURK

Ön Sezi veya İstihbarat! Birileri Olacakları Biliyordu! 1,5 Milyar Dolarlık Kripto Para!

Özet

  • Anormal çıkışlar dün dikkat çekiciydi. Birileri haberi önceden almış olabilir.
12:38
28 Mart 2023

Dün kripto para piyasaları kral kripto para borsasının ağır ithamlarla suçlandığını gördü. Elbette Bitcoin fiyatı düştü. Uzun süredir öncü sinyalleri verilen bu davanın resmen açılması bekleniyordu. Beklenen oldu ve CFTC en büyük kripto borsasına dava açtı. Açtı açmasına da birileri zamanlama konusunda şüpheli bir başarıya sahip. İşte detaylar.

Binance Davasını Gördüler

Binance ve CEO’su Changpeng Zhao’nun Amerika Birleşik Devletleri Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından düzenleyici ihlallerle suçlanmasından hemen önce, platformun cüzdanlarından neredeyse bir milyar dolarlık kripto para çıktı. Thanefield Capital araştırmasına göre, 27 Mart Pazartesi günü Binance CFTC iddianamesinden birkaç saat önce borsalardan anormal çıkışlar oldu. İddianameden önceki 12 saat içinde Binance, Kraken, Coinbase ve Bitfinex gibi platformlardan neredeyse 1,5 milyar dolar çıktı. Bunun yarısından fazlası, yani 850 milyon dolar Binance borsasından çekildi.

Duyurudan sadece bir saat sonra Binance borsasından 240 milyon dolarlık daha çekim yapıldı. Nansen’in verilerine göre, son 24 saat içinde yalnızca Ethereum tabanlı fonlarda 400 milyon dolardan fazla para çekildi. Peki iddianame resmi olarak yayınlanmadan önce bunu tahmin edip çekim yapan kimdi? Bu kadar güçlü ve organize bir ön sezi mantıklı değil.

Binance ve CFTC

Devasa çıkışlara alışkın olan Binance, FTX çöküşü dahil birçok olayda milyar dolarlık kaçışlar gördü. Hiçbirinde de şimdiye kadar ciddi bir sorun yaşanmadı. Daha da önemlisi elinde halen 63,36 milyar dolar değerinde kripto para var ve insanlar Binance borsasında işlem yapmaya devam ediyor. CFTC Illinois Kuzey Bölgesi ABD Bölge Mahkemesinde Binance ve CZ aleyhine bir dava açtı. Komisyona göre, 2021’den beri Binance’in işlerini araştıran şirket, türev düzenleyicisine uygun şekilde kaydolmayarak düzenleyici yükümlülüklerini yerine getirmedi. Binance borsasının en az 2019’dan beri ABD vatandaşları için Bitcoin, Ether ve Litecoin işlemleri gerçekleştirdiği iddia ediliyor.

Dünyanın en büyük kripto borsası, Kara Para Aklamayı Önleme kurallarına bağlılığını inceleyen İç Gelir Servisi (IRS) ve federal savcılar tarafından da soruşturma altında. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Binance’in ABD’li traderların kayıtsız menkul kıymetlere erişmesine izin verip vermediği konusunda kendi soruşturmasını yürütüyor.

Tüm bunlar olurken kripto para yatırımcılarının bu denli büyük olaylara eskisi kadar ciddi tepkiler vermediğini de görüyoruz. Belki de Coinbase dahil endüstrideki neredeyse tüm ağır topların hedef alınmış olması bu bağışıklığa katkı sağlamıştır?

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI