X


OKX Kripto Para Dolandırıcılıklarına Karşı Savaş Açtı

OKX’in bir yan kuruluşu konumunda bulunan OKLink, Chaintelligence Pro 2.0'ın piyasaya sürüldüğünü duyurdu. 
12:46
27 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para ekosistemi her ne kadar hızla büyüyor olsa da henüz yeni bir piyasa ve bu da maalesef kötü niyetli kişilerin her alanda olduğu gibi burada da faaliyet göstermesine sebep oluyor.

Kripto paralar ile ilgili platformlar da bu kötü niyetli girişimleri engellemek için sürekli yeni hamlelere imza atıyor. Son hamlenin ise eski adı OKEx olan OKX’ten geldiği görülüyor.

OKLink Chaintelligence’ı Başlattı!

Piyasanın tanınmış blockchain veri şirketlerinden olan ve OKX’in bir yan kuruluşu konumunda bulunan OKLink, Chaintelligence Pro 2.0’ın piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Chaintelligence sayesinde platform, güvenlik güçlerine kripto para birimleri ile ilgili suç soruşturmalarında ve kara para aklama ile mücadele konusunda yardımcı olacak. Bunun için Chaintelligence, büyük veri teknolojisini ve teknik soruşturma yöntemlerini kullanacak.

OKLink başkan yardımcısı Zhang Chao ise attıkları bu yeni adım ile ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Geçen yılın sonunda Çin’deki kripto para birimiyle ilgili suç vakalarının sayısı 6.328’ye yükseldi. Bu noktada 16,3 milyondan fazla insan etkilendi ve 320 milyar yuan kötü niyetli faaliyetlere dahil oldu. Kripto para birimiyle ilgili bu suçlarla karşı karşıya kalan polis memurları, yüksek araştırma maliyetleri ve takip etmedeki zorluklar gibi zorluklarla karşılaştı.

Chaintelligence Nasıl Yardımcı Olacak?

Aslında kripto para birimleri ile ilgili kötü niyetli kişilerin takibinin yapılabilmesi her ne kadar zor gibi görünse de profesyoneller bu takipleri kolaylıkla yapabiliyor. OKLink de tam olarak bu noktada devreye girmeyi hedefliyor ve yukarıda bahsi geçen zorlukları kolluk güçleri ortadan kaldırmak istiyor.

Yapılan açıklamalara göre hedeflere ulaşabilmek için Chaintelligence Pro 2.0, blok zinciri ve büyük veri teknolojisi çerçevesini optimize etti ve teknik yenilik, işlev yeniliği ve araştırma yeniliği gibi 3 önemli yeniliğe odaklandı:

  • Teknik yenilik: Blockchain ve büyük veri teknolojisini birleştiren ve türünün ilk örneği blockchain analiz platformu olarak lanse edilen Chaintelligence Pro 2.0, on-chain olarak doğru veriler sağlamayı hedefliyor. Bunun için de teknolojik olarak makine öğrenimi, veri modelleme, benzerlik algoritması ve karakterize etme mühendisliğini kullanıyorlar.
  • İşlev yeniliği: Veri görselleştirme, gerçek zamanlı izleme, akıllı araştırma ve yargılama gibi işlevlerle Chaintelligence Pro 2.0, polis memurlarının kripto para birimiyle ilgili araştırmalarını kolaylaştıran on-chain veri izleme, analiz etme, nüfuz etme ve yönetme gibi entegre hizmetler sunmayı hedefliyor.
  • Araştırma yeniliği: Chaintelligence 1.0 tarafından biriktirilen pratik deneyime dayalı olarak 2.0 sürümü, teknik inceleme yöntemleriyle zincir verilerini izleyebilecek ve verilerin araştırma ve inceleme işini yapmasına izin verecek.

Kötü Niyetli Faaliyetlerin Önlenmesi

Kötü niyetli girişimlerin önlenebilmesi ve bu faaliyetlerin araştırmasını yapılabilmesi henüz yeni bir alan olduğu için kripto para birimlerinde çok daha önemli. Temiz bir ekosistem sağlanabilmesi için ise kripto para platformları güçlü bir şekilde çalışıyor.

Bu noktada Zhang Chao, veri güvenliğinin yaklaşan dijital ekonomi çağında hayati bir rol oynayacağını ifade ediyor ve “Geçen yıl içinde Chaintelligence 1.0, 80’den fazla vakanın çözülmesine ve 30 milyardan fazla kripto varlığının kurtarılmasına yardımcı oldu. 2022’de OKLink, ürün yeniliğini artıracak, hizmet tekliflerini derinleştirecek ve endüstrinin genişlemesini hızlandırarak blok zinciri endüstrisinin sağlıklı ve sağlam gelişimini ilerletecek.” sözlerini kullanıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar