f O Ülkenin İçişleri Bakanlığından Tartışmaların Odağındaki Altcoin'e Darbe! Tüm Faaliyetleri Askıya Alındı! › COINTURK

O Ülkenin İçişleri Bakanlığından Tartışmaların Odağındaki Altcoin’e Darbe! Tüm Faaliyetleri Askıya Alındı!

Özet

  • Kenya İçişleri Bakanlığı, küresel kimlik doğrulama mekanizması kurmayı hedefleyen Worldcoin'in (WLD) ülkedeki tüm operasyonlarını askıya aldı.

  • Bakanlıktan yapılan açıklamada veri koruması ve gizlilik ihlali endişeleri nedeniyle bu yönde bir karar alındığı belirtildi.

  • Kenya böylece projeye soruşturma açmakla kalmayıp, projenin ülkedeki tüm faaliyetlerini askıya alan ilk ülke oldu.

  • Piyasaya etkisi: Nötr
12:34
2 Ağustos 2023

Kenya İçişleri Bakanlığı, bakanlığa ait resmi Facebook sayfasında yaptığı açıklamada ülkenin mali, güvenlik ve veri koruma hizmetlerinin projenin yasalara uygunluğu ve veri korumasına dönük başlattığı soruşturmayı gerekçe göstererek viral yapay zeka sohbet robotu OpenAI’nin kurucusu ve CEO’su Sam Altman’ın kurucuları arasında olduğu küresel kimlik kripto protokolü Worldcoin (WLD) projesinin ülkedeki tüm operasyonlarının askıya alındığını açıkladı.

“Kenya Hükümeti Projeden Endişe Duyulmaktadır”

Kenya İçişleri Bakanı Kithure Kindiki imzalı açıklamada, “Hükümet, göz küresi/iris verilerinin toplanması yoluyla vatandaşların kayıt altına alınmasıyla ilgilenen ve kendisine ‘WORLDCOIN‘ adını veren bir kuruluşun ülkede devam eden faaliyetlerinden endişe duymaktadır” denildi.

Worldcoin, bir temsilcinin insan ve benzersiz olduğunu kanıtlaaybilmesi için kullanılabilecek iris taramalarına dayalı küresel bir kimlik tanımlama mekanizması oluşturmaya çalışıyor. Projeye göre, yapay zekaya sahip aracıların yavaş yavaş ekonomisine katıldığı bir dünyada bu çok önemli bir yere sahip.

Projenin insanların biyometrik verilerini toplaması ve gelişmekte olan ülkelerdeki insanları kayıt altına alıyor oluşu gizlilik ve veri ihlali suçlamaları da dahil olmak üzere çeşitli eleştirilere neden olmuş durumda.

Ülkedeki Operasyonlarını Durduran İlk Ülke Kenya Oldu

Aralarında Worldcoin’i denetleyen Bavyera veri koruma ofisinin de bulunduğu birkaç Avrupalı düzenleyici kurum Worldcoin hakkında soruşturma başlattı. Ancak Kenya, daha da ileri giderek ülkedeki kurumların soruşturma açtığı dönemde şirketin ülkedeki tüm operasyonlarını askıya alan ilk ülke oldu.

İrislerini taratan kullanıcılara projenin geçen hafta lansmanı yapılan WLD token veriliyor. CoinMarketCap verileri WLD token’in son 24 saatte yüzde 3,22 yükselişle 2,39 dolardan işlem görüyor.

Token, lansmanının yapıldığı geçen haftada 3,58 dolara kadar çıkarak rekor kırmıştı. Başlayan gizlilik ve veri ihlali tartışmalarıyla aşağı yönde yönelen WLD token, şu anda lansman haftasında kırdığı rekorun yüzde 33,29 altında fiyatlanıyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI