NFT’lerin Yüzde 80’i, Yüzde 17’lik Bir Kesimin Elinde Bulunuyor!

Araştırma sonuçlarına göre henüz çok yeni olan NFT piyasasında, varlıkların çok büyük bir çoğunluğu küçük bir kesimin elinde bulunuyor. 
13:50
22 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Açık kaynaklı blockchain analitik firması Moonstream, adreslerin yaklaşık %17’sinin Ethereum‘daki tüm NFT’lerin %80’inden fazlasını kontrol ettiğini tespit etti ve bunu bir rapor şeklinde yayınladı.

NFT’ler %80 Tarafından Kontrol Ediliyor

Bahsi geçen rapor 21 Ekim’de yayınlandı ve analiz, 1 Nisan ile 25 Eylül 2021 arasında Ethereum blok zincirinde gerçekleşen 7 milyondan fazla NFT işlemi üzerinde yapıldı. Rapor, tüm adreslerin ilk %16,71’ini oluşturan balinaların, NFT platformlarının ve borsaların Ethereum’daki NFT‘lerin %80,98’ine sahip olduğunu ortaya çıkardı. NFT sahiplerinin geri kalan %83,29’u ise bu zaman diliminde yalnızca bir avuç token satın alabildi.

Moonstream konuyla ilgili açıklamalarında, NFT sahiplerinin büyük çoğunluğunun OpenSea, Nifty Gateway ve aynı türden diğer platformlar gibi pazar yerlerinde olduğu için istatistiklerin yorumlarında biraz daha ayrıntı olması gerektiğini dile getirdi.

Öte yandan rakamlar, farklı pazarlar ve sektörlerde ortak bir faktör olan Pareto İlkesini veya 80/20 kuralını yakından kopyalıyor gibi görünüyor.

Buna ek olarak Moonstream’in veri seti, ERC 721 token’larına odaklanıyor ve Polygon gibi Katman 2 ağlarından herhangi bir veri içermiyor. Ayrıca merkezi Uygulama Programlama Arayüzü’nden de (API’ler) veri kaynağı sağlamıyor.

NFT’lerin Eşitsiz Dağılımı

Moonstream, Ethereum üzerindeki NFT sahipliğinin “büyük eşitsizliğini” vurgularken, firma NFT pazarının hala küçük yatırımcıların katılması için yeterince açık olduğunu savundu:

Bu verilerin bize gösterdiği şey, Ethereum NFT pazarının, katılımcılarının büyük çoğunluğunun alımlarını muhtemelen manuel olarak yapan küçük zamanlı alıcılar olduğu anlamında açık olmasıdır. Bu pazara katılmak isteyenler için giriş engelleri çok az.

Dolayısıyla NFt piyasası hala çok yeni ve bu alana adım atmak isteyen bireysel kullanıcılar için hala zaman var.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar