X


NFT’lerin Muazzam Büyümesi: Hem Eğlenceli Hem Kazançlı!

Nansen’in raporuna göre, piyasa olgunlaştıkça, yüksek likiditeye sahip saygın NFT projeleri değerli emtialar haline geldi. 
19:24
27 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Blockchain analitik firması Nansen tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, piyasa olgunlaştıkça, yüksek likiditeye sahip saygın NFT projeleri değerli emtialar haline geldi.

2021 NFT Yılı Oldu!

Collins Dictionary’nin paylaştığı verilere göre 2021 yılının kelimesi NFT oldu. Dolayısıyla 2021 yılının bir NFT yılı olduğunu ifade edersek yanlış bir söylemde bulunmuş olmayız.

Öte yandan Blockchain analitik firması Nansen’in yeni bir raporuna göre de NFT’ler geçen yıl ana akım haline geldi. Adidas’ın NFT adımından ödeme ağı devi Visa’nın 150.000 dolarlık CryptoPunk satın alımına kadar pek çok önemli gelişmeye şahit olduk.

Nansen konuyla ilgili raporunda, “Bu yıl NFT’ler ana akımda bir atılım gerçekleştirdi. Hacimdeki ani artışlarla birlikte ilk alıcılardan gelen sürekli ilgi, yeni bir pazarın oluşmakta olduğunu gözler önüne serdi.” sözlerini kullandı.

Bunların yanında NFT işlemleri 29 Ağustos’ta zirve yaptı ve günlük satışlarda 422 milyon doları aştı. Bu hacim muhtemelen 185 milyon dolarlık Ethereum biriktiren ve yılın en iyi 20 NFT yatırımcısı olarak görülen kişilerin büyük kar elde etmesine sebep oldu.

Piyasa değerine göre en büyük projelerden bazılarının da dahil olduğu büyük projeler arasında; CryptoPunks, Bored Ape Yacht Club, Art Blocks, Sandbox’ın LAND’leri, Cool Cats ve Vee Friends yer alıyor. Bu sebeple NFT ekosistemine yeni giren projelerin büyük bir rekabet alanına da adım attıkları ifade edilebilir.

NFT Alanının Gelişimi

NFT’ler dijital sanat olarak başlasa da blok zinciri tabanlı oyunların yükselişi, varlık sınıfına ek bir itici güç eklemiş gibi görünüyor.

Raporda da konuyla ilgili yapılan açıklamalarda şu ifadeler yer verildi:

Oyun, NFT’ler için önemli bir kullanım örneği sunuyor: Oyuncuların oyun içi öğelerine gerçekten sahip olmalarını, oyun içi ekonominin değer tahakkukunun keyfini çıkarmalarını ve aynı zamanda oynayarak hayatlarını idame ettirmelerini sağlıyor.

Örneğin, endüstri lideri Axie Infinity, Ağustos ayında bir günde 17,5 milyon dolar gelir elde etti ve bu da yıllık 1,3 milyar dolar gelir anlamına geliyordu.

2022’de Nansen’in araştırma ekibi, “metaverse ve oyun kullanımına yönelik artan bir yatırım eğilimi” olacağını tahmin ediyor ve yapılan açıklamalara göre NFT pazarları, eğlenceli olduğu kadar öngörülemeyen yeniliklerle gelişiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar