X


NFT Sanat İçin mi Var: Durum Aslında Sanıldığı Gibi Değil!

Non-fungible token’lar her ne kadar sanat alanı ile popülerlik kazanmış olsa da aslında kullanılabilecekleri çok fazla alan bulunuyor. 
19:33
16 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Non-fungible token’lar ya da kısaca NFT’ler… Son günlerin en popüler kripto para alanlarından biri ve hala NFT’ler ile ilgili yanlış bilinenler var. NFT’ler her ne kadar sanat eserleri üzerinden popülerlik kazanmış olsalar da aslında kullanım alanları oldukça geniş. Nasıl ki blockchain ilk ortaya çıktığı günlerde yalnızca Bitcoin’in ve kripto paraların üzerinde çlaıştığı bir teknoloji olarak tanınıyordu ancak sonrasında pek çok alana kullanımı olduğu ortaya çıktığı… Şu anda NFT’lerde de benzer bir durum olduğunu ifade edebiliriz.

NFT’lerin Kullanım Alanları

Türk kripto para ekosisteminin önemli isimlerinden olan Twitter’da tanıdığımız adı ile Smart Contract bu noktada güzel bir flood paylaştı. Ben de bunu sizler için derlemek istedim. Hadi “NFT’ler nerelerde kullanılabilir?” sorusunun yanıtına bir göz atalım

NFT’ler emlaktan oyuna, sanattan spora, müzikten alan adlarına ve perakende sektörüne kadar pek çok alanda kullanılabilir. Smart Contract NFT’lerin emlak alanında kullanımını, “NFT, araziyi veya fiziksel bir alanı verimli bir şekilde belirleme fırsatı sunar. Gayrimenkul tokenizasyonu, birçok yönden yatırım güvenliğini garanti eden bir yeniliktir. NFT’nin gayrimenkulde uygulanması, metaverse gibi yeni fikir ve kullanım örneğinin önünü açmıştır.” sözleri ile açıklıyor.

Buna ek olarak son zamanlarda oyun ekosisteminin de giderek daha fazla NFT ile ilgilenmeye başladığını görüyoruz. Bu noktada Smart Contract, NFT’ler ile oyunların daha ilginç hale getirilebileceğini, karakterlerin ve diğer pek çok şeyin NFT olarak satın alınabileceğini ifade ediyor. Aslında bu şekilde oyuncular karakterlerinin gerçek bir değere sahip olmasını sağlayabilir ve gerçek hayatta da bunları alıp satabilir.

Alan Adları ve Perakende Sektörü

NFT’ler son zamanlarda alan adlarının sahipliğini belirlemek için de kullanılıyor. Örneğin; Ethereum Name Service, bu konuda önemli bir adım attı ve geçtiğimiz günlerde büyük ses getirdi. Smart Contract bu hamleyi şu şekilde açıklıyor:

Bir işi başarılı kılmak için doğru bir alan adı çok önemlidir ve alan adı kesinleştiğinde tüm iş onun etrafında gelişir. Alan adının tokenleştirilmesi, bir alanı korumanın bir biçimi haline geldi ve bu NFT aracılığıyla mümkün.

Bunlara ek olarak perakende sektörü de çoktan NFT sektörüne dahil olmuş durumda. Nike ve Mc Donalds gibi dev isimler NFT sektöründe bir bir yerini alıyor. Hatta geçtiğimiz günlerde yurtdışında bir bira firması, ambalajlarının üzerine NFT’lerin mint’lenebileceği yani NFT oluşturulabilecek bir QR kod ekledi. Böylece içeceğinizi içtikten sonra NFT mint’leyebiliyorsunuz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar