X

NFT Piyasalarında Son Durum! En Popüler NFT Projeleri!

NFT bir balon mu? Gerçek koleksiyoncuların NFT'ye olan ilgisi ne durumda ve piyasanın güncel görünümü!
19:48
19 Kasım 2021

Bu yıl piyasada NFT terimi için internette yapılan aramalarla uyumlu iki dalgalanma oldu. Birçok yatırımcı veya koleksiyoner artan ilgiden kazanç elde etmek için NFT’ler aldı. Peki NFT piyasalarında son durum ne? Dibi gören FP’ler yeniden yukarı çıkacak mı?

NFT Piyasaları

Koleksiyon ve sanat NFT‘lerinin birleşik satışları 2021’in 4. çeyreği itibarıyla 7,4 milyar dolara ulaştı. Art NFT pazarı 1 Ocak’ta 17,8 milyon dolardan 5 Kasım 2021 itibarıyla toplam satışlarda 1,8 milyar dolara yükseldi. 2021’in başında, tahsil edilebilir ürünler NFT pazarı toplam 55,5 milyon dolarlık satış hacmiyle başladı. O zamandan beri 5,6 milyar dolara yükseldi.

Aylar öncesinde birkaç milyon dolarla ifade edilen NFT pazarın milyar dolar seviyesine yükselmiş olması önemli bir başarıdır. Birçok koleksiyon rekor fiyatlardan alıcı buldu. 26 Ekim’de rekor 3,4 milyon dolara ulaşan nadir Bored Ape Yat Kulübü NFT‘ninki gibi rekor satışlar, NFT pazarının çılgınlığını daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor. DappRadar’a göre, Nisan 2021’de piyasaya sürülen Bored Ape Yacht Club NFT sanat serisi, bu yıl toplam satışlarda yaklaşık 1 milyar doları temsil etti.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

En Popüler NFT Projeleri!

DappRadar kıdemli Analisti Pedro Herrera şunları söyledi:

NFT‘ler kripto para piyasalarında yeni bir yatırımcı profili oluşturdu. Tamamen yeni bir yatırımcı kitlesiyle karşı karşıyayız”.

NFT Pazarındaki İki Dalgalanma

Bu yıl piyasada “NFT” terimi için yapılan internet aramalarındaki güçlü artışlarla aynı zamana denk gelen iki dalgalanma oldu. İlki, bir NFT için ödenen en yüksek fiyattan sonra gerçekleşti.

Everydays: The First 5,000 Days adlı fotoğraf kolajı Christie’nin açık artırma sitesinde 69 milyon dolardan satıldı. Mart 11 tarihinde açık arttırmayla satılan ilk NFT’ye şahit olmuştuk. Mart başına kadar 32 milyon dolar olan pazar hacmi 1 Nisan tarihinde 83 milyon dolara yükseldi.

İkinci zirve ise 31 Temmuz tarihi ile 30 Eylül arasında yaşandı. Bu aralıkta piyasa 1,2 milyar dolardan 4,65 milyar dolara kadar zıpladı. CryptoPunks ve Bored Ape Yacht Club bu dönemde piyasada ciddi ses getirdi ve Visa da buna katıldı.

NFT Pazarı Kimin Elinde?

Kripto analitik firması Moonstream tarafından Nisan ve Eylül sonu arasında Ethereum ağını kapsayan bir inceleme yapıldı. Firma tarafından oluşturulan rapora göre Ethereum NFT pazarında büyük bir eşitsizlik bulunuyor. NFT sahiplerinin %80,98’ini kontrol eden %16,71’lik bir grubun olduğu tespit edildi. Raporda ayrıca NFT alımı yapan cüzdanların %83,29’unun 10 ETH’den daha az hacme sahip olduğundan da bahsediliyor.

The Harris Poll ve Adweek tarafından Nisan ayında yapılan bir ankette, ankete katılan 1.088 katılımcının %40’ı NFT’lere “aşina” olduğunu söyledi. NFT yatırımı yapanların oranı ise %12’de kaldı. Anketteki kuşak ayrımı da dikkat çekiyor. Amerikalı Y kuşağı katılımcıların %27’si NFT yatırımı yaptığını söylüyor. Bu anketin “koleksiyonerler” arasında yapıldığına dikkat çekmek gerekiyor.

CoinGecko’nun kurucu ortağı ve COO’su Bobby Ong şunları söyledi:

“Belki de geleneksel sanat koleksiyoncularının NFT pazarına girmesinin en büyük işaretlerinden biri, Christie’s ve Sotheby’s gibi geleneksel müzayede evlerinin NFT müzayedeleri düzenlemesi ve NFT’ler ile sanat koleksiyoncuları arasındaki boşluğu doldurması gerçeğidir”.

Tüm bu bilgiler ışığında NFT’lerin bir balon olmadığını ancak gerçek değerlerin kalabalıklar arasında biraz bulanıklaştığını anlayabiliriz. Tıpkı yeni ve harika bir şeyin ilk zamanları gibi, değil mi?

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar