X


Neredeyse 500.000 XRP Son Anda Kurtarıldı

XRP yatırımcılarının 500.000 XRP'si kurtarıldı.
20:56
4 Ocak 2021

Sadece tek bir haftada 447.730 XRP dolandırıcılara gönderilmekten son anda kurtarıldı. XRP yatırımcıları zaten son haftalarda oldukça zor günler geçiriyor ve ellerindeki son XRP’leri dolandırıcılara kaptırmak işleri iyice zorlaştırabilir. XRP yatırımcılarının neredeyse 500.000 XRP kaybetmesine yol açabilecek yöntem ise XRP Forensics tarafından geliştirilen bir API sayesinde önlendi.

XRP Yatırımcılarının Dolandırılması Engellendi

XRP Forensics, topluluk tarafından geliştirildi ve tam olarak bu sebeple piyasaya sürüldü. XRP yatırımcılarını hedef alan dolandırıcıların sayısında görülen inanılmaz artış, topluluğun buna karşı XRP Forensics geliştirerek önlem almasına neden oldu. Eylül 2020 tarihinde tam anlamıyla piyasaya sürülen kar amacı gütmeyen destekleme kurumu XRP Ledger Foundation da bunun geliştirilmesine katkı sundu.

Peki XRP Forensics tam olarak nasıl dolandırıcıların tekerine çomak soktu? Söz konusu arayüz, dolandırıcılara ait olduğu bilinen veya şüpheli görülen adreslere XRP gönderilmesini engelleyerek büyük bir filtreleme uyguluyor. Buna ek olarak anormal şekilde yüksek işlem ücretine sahip bütün transferler de engelleniyor.

Şüpheli XRP İşlemleri Önleniyor

Kasım 2020 tarihinde XPR Forensics’in kripto para borsası HitBTC’yi hedef aldığı ve şüpheli işlemleri engellememesi nedeniyle bunu eleştirdiği biliniyor. HitBTC’nin bu transferler ile kara para akladığı bile belirtilmişti.

XRP Forensics tarafından yayınlanan gönderide sadece 1 haftada neredeyse 500.000 XRP’nin dolandırıcılara gönderilmesinin engellendiği belirtildi. Bunun tam olarak kaç transferi engellediği belirtilmese de çoğunlukla Twitter üzerinde gerçekleştirilen “giveaway” dolandırıcılıklarının hedef alındığı biliniyor.

En Popüler Borsa: Coinbase

Klasik giveaway dolandırıcılıkları, yatırımcılara örnek olarak 20 XRP göndermeleri karşılığında 100 XRP vereceklerini iddia etmekte. Bazen bunu ünlü kişilerin hesapları hacklenmekte bazense Twitter üzerinde onaylı olan hesaplar ele geçirilerek bunların kullanıcı isimleri değiştirilmekte. Dolandırıcıların amacı ise sektöre yeni giren kripto para yatırımcılarını kandırmak ve ellerindeki XRP’leri göndermelerini sağlamak. XRP Forensics tarafından yayınlanan verilere göre ise dolandırıcıların en çok kullandığı cüzdan adresleri Coinbase’e ait. Bu da ABD içerisinde bu dolandırıcılıkların çok daha yaygın, yatırımcıların ise çok daha acemi olduğunu gösteriyor.

XRP fiyatı aslında bütün bu yaşananlara ve kötü olaylara rağmen yeniden yükselişe geçti. XRP/USD paritesinin 0,22 dolara kadar yükselmesi, XRP yatırımcılarına hala umut olduğunu göstermekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar