X


Mustafa Elitaş’tan Kripto Para Düzenlemesi İle İlgili Önemli Sözler!

DHA’ya açıklamalar yapan Mustafa Elitaş, amacın yasaklayıcı değil, düzenleyici bir yasal ortam oluşturmak olduğunu dile getirdi. 
12:45
21 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Türkiye’de kripto para düzenlemelerinin nasıl olacağı, vergilendirmenin %40 gibi büyük oranlarda mı olacağı ya da herhangi bir yasak gelip gelmeyeceği uzun zamandır önemli gündem konularından biri. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise sürekli yaptığı açıklamalar ile kripto para ekosistemini bilgilendiriyor.

“Amacımız Yasaklamak Değil”

Kripto para birimleri ile ilgili yasa tasarısı çalışması noktasında kripto para borsası Binance’den yetkililer ile görüştükten sonra DHA’ya açıklamalar yapan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, amacın yasaklayıcı değil, düzenleyici bir yasal ortam oluşturmak olduğunu dile getirdi.

Yaptığı açıklamalarda 7 farklı gruptan görüşler aldıklarını ifade eden Elitaş, “Yapmak istediğimiz yasaklayıcı değil, düzenleyici bir yasal düzenlemeyi ortaya çıkarmak. Bizim amacımız, piyasaya giren insanların, burada yatırım yapmak isteyen insanların, belli bir birikimini kripto varlıklarda değerlendirmeye çalışan insanların mağdur edilmesini önleyici bir yasal düzenleme.” sözlerini kullandı.

Bunlara ek olarak sosyal medya platformlarında iddia edildiği gibi yüzde 40’lık bir vergilendirmenin söz konusu olmadığını ifade eden Elitaş konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

Kamuoyunda, sosyal medyada ‘yapılacak düzenleme ile yüzde 40 vergi gelecekmiş’ gibi haberlerin aslı astarı yok. Sadece nasıl mağduriyetler oluşuyor, bunları tespit etmek ve buna göre bir düzenleme hazırlamak amacımız. Çünkü bu konu çok teknik bir mesele ve sürekli gelişen, saniyeler içinde değişimlerin yaşandığı bir mesele. Esas itibarıyla yapmak istediğimiz; genel çerçeve bir yasayı ortaya çıkarmak. Birikim sahiplerini, bu konuda fikir beyan eden kişileri dinleyerek, ne tür bir yaklaşım ve ne tür bir yasal düzenleme olması gerektiği konusunu netleştiriyoruz. Bütün fikirler aynı değil. Her gelen grup, fikirlerini farklı farklı beyan ediyor. Biz farklı paydaşları dinlemeye devam edeceğiz. TBMM olarak bizim görevimiz; bu isteklerin bir bileşkesini oluşturup, bir kişiyi, grubu yüzde 100 tatmin etmek yerine, büyük bir çoğunluğu makul bileşende bir araya getirmek.

“Düzenlemeler Vatandaşın Lehine Olacak”

Kripto para birimlerinin merkezsizliğine dikkat çeken Elitaş vatandaşlara, manipülasyona açık, reklamların, yanıltıcı bilgilerin veya birilerinin körükleyerek fiyatlarını bir anda yüzde 10- 20’lerle, hatta günde yüzde 100’ün üzerinde artışlara kanarak yanlış yapmamalarını önerdiklerini ifade etti. Bu açıklamanın devamında Elitaş, “Mağduriyeti önleyici, piyasayı düzenleyici, tıkayıcı değil, tamamen vatandaşın lehine bir düzenleme olması için çalışıyoruz. Bu kripto varlıkların alım satımı var olan bir gerçek. Bu gerçeğin önüne geçemezsiniz. Ama ortada bir boşluk olduğu da bir gerçek. O boşluğu düzeltmek için gayret gösteriyoruz.” sözlerini kullandı.

“Son Kararı TBMM Verecek”

Elitaş yaptığı açıklamaları, kripto para konusunda son kararı TBMM’nin vereceğini belirterek bitirdi. Bu noktada önce Hazine ve Maliye Bakanlığı, arkasından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve Sermaye Piyasası Kurulu gibi kuruluşlarla paylaşılıp son halini alacak olan taslağın kanun haline getirilmeye çalışılacağını ifade etti.

Elitaş, “Var olan taslağın kanun olarak görülmesini doğru bulmuyoruz. Son sözü, son şeklini TBMM verecek. Çünkü biz zaten ortaya bir taslak koymak için paydaşlarla görüşüyoruz.” açıklamasını yaptı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar