X


MtGox CEO’su Kefaletle Serbest Bırakıldı

18:00
18 Temmuz 2016

Japon medyasında çıkan haberlere göre Mt Gox CEO’su Mark Karpeles, yolsuzluktan tutuklanmasıyla hapse girdikten 10 ay sonra kefaletle serbest bırakıldı.

Aktif olduğu dönemde dünyanın işlem hacmi ve toplam değer bakımından en büyük Bitcoin borsası olan Mt Gox müşteri fonlarından yüzlerce milyon doların ortadan kaybolduğunun ortaya çıkmasıyla birlikte 2014 yılında iflasını açıklamıştı. Karpeles ise borsanın iflasının yetkililerce soruşturulduğu esnada, geçtiğimiz Eylül ayında Japonya’da tutuklanmıştı.

Japon haber sitesi news24’teki habere göre Karpeles kefaletle serbest bırakılmadan önce yaklaşık 95 bin dolara tekabül eden 10 milyon yen ödedi. Bunun yanı sıra Karpeles’in ülkeden çıkışı yasaklandı.

Karpeles geçtiğimiz yıl zimmet iddiaları yüzünden iki kere tutuklanmış ve ülke medyasında çıkan haberler Japon polisinin Karpeles’in 321 milyon yeni (yaklaşık 3 milyon dolar) zimmetine geçirdiğinden şüphelendiğini yazmıştı.

Mt Gox’un yıkılması Japonya’da tehlike fitilini ateşlemiş ve düzenleyiciler dijital para borsalarının etkinliklerini daha yakından izlemeye başlamıştı.

Yasal düzenleyiciler geçtiğimiz haftalarda ise borsalar için ülkenin kara para aklamayı önlemek için geçerli kurallarını devreye sokmuş; bazı kaynaklar bunun piyasadaki kişiler ve şirketler için belirsizliğe yol açabileceğini vurgulamıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar