Morgan Stanley’den Metaverse Yorumu: “En Yeni Yatırım Teması”

Morgan Stanley, merkezsiz bir sanal dünya olan Metaverse'e olan ilgisini açıkça dile getirdi.
21:30
13 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Sosyal medya devi Facebook’un Meta adı ile yeniden markalaşmasıyla birlikte, Metaverse ilgisi katlanarak arttı. Dünyanın en büyük yatırım bankalarının ilgisi Metaverse dünyasına çevrilirken çalışmalar ile yarış başladı.

Metaverse Çılgınlığı

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından Morgan Stanley, merkezsiz bir sanal dünya olan Metaverse’e olan ilgisini açıkça dile getirdi. Morgan Stanley, Metaverse için “bir sonraki büyük yatırım teması” ifadelerini kullandı. Bununla birlikte Metaverse dünyasından bazı hisse senedi sektörler hali hazırda faydalanıyor.

Meta Platform Inc., (eski adıyla facebook) ve Microsoft gibi şirketler, odak noktalarını internetin bir sonraki adımına yönlendirdi. Morgan Stanley CFA’sı Edward Stanley, görüşlerini şöyle belirtti:

Başka insanlarla sosyalleştiğimiz ortamı temelden değiştirebilir.

Giderek daha fazla şirket NFT ve Metaverse dünyasına dahil olmak adına girişimlerini sürdürüyor. Roblox, Naver ve diğer birçok şirket, şu anda kendi platformlarında metaverse dünyası inşa ediyor. Kısa süre önce Disney, Metaverse’e olan ilgisini dile getirmişti.

Edward Stanley sözlerine devam ederken Metaverse konusunda şunları kaydetti:

Metaverse konseptinin yükselen ilgisi ile birlikte şirketlerin bu alana yatırımları artıyor. Herhangi bir ana temaya nazaran şirketler Metaverse konusunda ilgi duyuyor.

Metaverse Anekdotları

Bunun yanı sıra Metaverse var ama henüz en saf haliyle değil. Her şeye rağmen, kullanıcıların milyonlarca deneyim arasında sorunsuz bir geçiş yapmalarını, dijital avatarlarını ve sahip oldukları şeyleri yanlarına almaya imkan sağlamak adına uzun yıllar ve şirketler arası iş birliği gerek.

Bunlara ek olarak şu anda Metaverse için hedef kitlenin gençler olduğu unutulmamalıdır. Ancak raporda telefon veya bilgisayar oyunlarında ortalama yaşın artmasına değinildi. Bu, NFT‘leri kapsayan kripto oyunlarının da patlama yapmasının bir başka nedeni olarak görülüyor.

Bazıları oyun ve Metaverse kombinasyonunun kripto para sektörüne bir milyar kullanıcıyı kazandırabileceği konusunda hemfikir. Genel olarak Metaverse çılgınlığı kripto para sektörünü ele geçirdi. Geçtiğimiz ay boyunca Metaverse tabanlı token’lar inanılmaz ralliler ile tüm hype’ı üzerine topladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar