Metaverse Altcoinler Son Durum: MANA, CEEK, Sandbox ve ApeCoin!

En popüler metaverse altcoinlerde son durum ne? Türk yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiği CEEK neden beklenen performansı göstermedi?
22:30
31 Temmuz 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

28 Ekim tarihinde Facebook’un Meta olarak ismini değiştirmesi bir dönüm noktasıydı. Şirket metaverse planlarını açıkladı. Ardından metaverse odaklı kripto paralarda hızlı büyümeler gördük. MANA ve SAND o günlerde birçok yatırımcının dikkatini çekmişti. ApeCoin ise oyuna sonradan dahil oldu ve kısa sürede birincilik tahtına oturdu.

CEEK ve ApeCoin Son Durum

Türkiye’deki kripto para yatırımcılarının yoğun ilgi gösterdiği CEEK, metaverse arazi satışıyla üç haneli bir ralli yapmıştı. Ancak 1 dolar hedefine ulaşılamadı. Arazilerin CEEK ile satılmaması da yatırımcılarda hayal kırıklığına sebep oldu. Nitekim metaverse arazi satışı henüz başlamadan fiyatta geri çekilme riskine karşı yatırımcıları uyarmıştık. CEEK yazı hazırlandığı sırada 0,248 dolardan alıcı buluyor. Piyasa değeri yeniden 200 milyon doların altına düştü ve en büyük 150 kripto para arasında 142’nci sırada yer alıyor. İşlem hacmi 13 milyon doları aşarak %26 arttı ve şimdilik satıcılar baskın görünüyor. Bu arada CEEK VR (CEEK) metaverse odaklı kripto paralar arasında onuncu sırada yer alıyor.

ApeCoin (APE) 2,192 milyar dolarlık piyasa değeriyle tahtını koruyor. En büyük metaverse altcoin olan APE son 1 haftada %10’a yakın artış yaşadı. Yazı hazırlandığı sırada ise 7,16 dolardan alıcı buluyor. İşlem hacmi düşmesine rağmen APE son 24 saatte %1 artış yaşadı. 17 Mart tarihinde 40 dolara ulaşarak ATH seviyesini belirleyen altcoin, piyasa çöküşü sırasında önemli ölçüde erimişti. Bitcoin 23.700 doların üzerinde alıcı bulduğu için APE’nin pozitif görünümü devam ediyor.

MANA ve SAND

Decentraland (MANA) Cuma gününden beri yükseliş eğilimindeydi. Ancak düşük hacimli hafta sonu onun son 24 saatte %6 oranında geri çekilmesine sebep oldu. Piyasa değeri 1,9 milyar dolar seviyesinde ve günlük işlem hacmi %20 oranında azaldı. Birçok altcoinde benzer durum söz konusu, Pazartesi piyasanın nasıl devam edeceğine dair belirsizliğin ortasında yatırımcılar risklerini azaltıyor. Haftalık ve aylık kapanışın ardından yatırımcılar daha güvenli gördükleri bir noktada alımlara devam edebilir.

Geçtiğimiz ay Meta’nın The Sandbox (SAND)’ı satın alacağı iddiaları fiyatta hızlı büyümeyi beraberinde getirmişti. Sadece söylentisi bile yetti ancak tüm bunlar söylentiyle kaldı. Meta’nın geçtiğimiz hafta açıklanan Oasis (ROSE) iş birliği dışında herhangi bir açıklaması olmadı. SAND için işler pek yolunda gitmiyor hem token hem de arazi (LAND) yatırımcıları azalıyor.  SAND token yazı hazırlandığı sırada 1,36 dolardan alıcı buluyor. İşlem hacmi %18 geri çekilirken fiyat %3 düştü.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar