Reklam

Metaverse Alanında Yatırım Rüzgarı ve İlkler Gerçekleşiyor: İşte Son Gelişmeler

Metaverse alanındaki son gelişmeler.
17:45
29 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Metaverse alanı, 2021 yılının ikinci yarısında sıkça duyulan ve trend haline gelen bir endüstri görünümüne büründü. Son gelişmelerde Metaverse oyun platformu Ready Player Me, Wise ve Teleport’un kurucu ortakları Taavet+Sten tarafından yönetilen ve Samsung Next ile birlikte GitHub’ın kurucu ortağı Tom Preston-Warner’ın katılımıyla 13 milyon dolarlık finansman turunu duyurdu. Öte yandan Decentraland ve UNXD, bir metaverse moda haftası düzenleyeceklerini açıkladı.

Ready Player Me

Platform, metaverse dünyaları arasında avatarla birlikte çalışabilirliği hedeflerini ilerletmek adına sermaye topladı. Bu girişim, metaverse alanınını arazi kapma veya tekelleştirme girişimlerinin uyarıları arasında eskiden Facebook olarak bilinen Meta’ya karşı bir eleştiri olan tekil bir modelin aksine çoklu dijital boyutlar tezini destekliyor.

Bunun yanı sıra Ready Player Me iş gücünü 80’in üzerinde çalışana genişletecek. Ürün sunumunu ve dolayısıyla ön uç kullanıcı deneyimini geliştirmek için yeni uygulama programı arayüzleri ve yazılım geliştirme kitlerinin tanıtımıyla geliştiriciler topluluğu desteklenecek. Bugün ise Ready Player Me’nin avatar modeli, Somnium Space’den Verizon’a kadar 1000’den fazla şirket ve kuruluş tarafından kullanılıyor. Ayrıca platform diğerinin yanı sıra deneyimli markalar Warner Brothers, Dior ve New Balance ile ortaklıklar duyurdu.

Metaverse Evrenindeki İlk Moda Haftası

Bir metaverse dünyasındaki ilk moda haftası unvanını taşıyan bu etkinlik, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş, merkezsiz bir sanal gerçeklik ve oyun platformu olan Decentraland‘de gerçekleşecek. Etkinlik, Eylül ayında Dolce & Gabbana NFT koleksiyonunu tasarlayan UNDX şirketi tarafından düzenleniyor.

Bu sanal etkinliğe katılanlar Decentraland platformunda bulunmak için kullandıkları avatarlara NFT formatında giysi ve aksesuar satın alma imkanına kavuşacak. Decentraland Moda Haftasının 24-27 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirilmesi planlanıyor. Eski Vogue ve WIRED çalışanları tarafından oluşturulan UNDX, Polygon tabanlı bir dijital lüks moda pazarıdır. Sanal moda etkinliğinde podyumlar, mağazalar ve çok sayıda parti yer alacak. Amaç ise markaların tasarımlarını yeni nesil dijital tüketiclere sergilemelerine yadımcı olmaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar