Merkeziyetsiz Stablecoin Hamlesi O Altcoin’i Yükseltti! Yeni Rekorlar Gelebilir!

Merkeziyetsiz kripto para borsası Curve'nin token'ı CRV, merkeziyetsiz stablecoin'lere yönelik talebin artmasıyla son 24 saatte yüzde 13'ün üzerinde değer kazandı.
12:04
14 Şubat 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Merkeziyetsiz kripto para borsası Curve‘nin token’ı CRV, merkeziyetsiz stablecoin’lere yönelik talebin artmasıyla son 24 saatte yüzde 13’ün üzerinde değer kazandı. Curve henüz bir stablecoin sunmuyor olsa da piyasaya sürülmesi beklenen stablecoin’i curve USD (crvUSD) büyük bir merakla bekleniyor. Curve’ün değeri ABD dolarına sabitlenmiş bir varlık ihraç edeceğine dönük planları ilk olarak 2022’nin Haziran ayında açıklanmıştı. O zamandan bu yana meraklı bir bekleyiş söz konusu.

Curve’nin Stablecoin’i Beklenirken CRV Yükseliyor

Curve, 13 Şubat’ta günü crvUSD‘nin yaklaşan ihracına vurgu yaparak oylaması devam eden bir teklifin “crvUSD’nin özerk olarak çalışması için gerekli” olacağını belirtti. Oylaması devam eden teklif, stablecoin havuzlarının harici protokollere fiyatlandırma verileri sağlamasına imkan tanıyacak.

CRV’ye olan talep arttıkça token’ın kripto para borsalarındaki işlem hacmi 770 milyon doların üzerine çıktı ve böyle bir gelişmenin yaşanması yatırımcılar için bir katalizör görevi görerek altcoin’in fiyatı yükseltmiş oldu.

Curve, kullanıcılara stablecoin borç alma, borç verme ve ticaret gibi finansal hizmetler sunmak için aracılar yerine akıllı sözleşmelere güveniyor. Curve’deki mevduat sahipleri, platformdaki birçok havuzdan birinden yıllık yüzde 4’e varan getiri elde ediyor. Kripto para topluluğu arasında en popüler ve etkili protokollerden biri olan Curve’de 4.6 milyar dolar değerinde token kilitli durumda.

CRV, bugün 1 doların üzerine çıkarak Ocak ayının başındaki seviyelere ulaştı ve Bitcoin‘in (BTC) yüzde 1 oranında değer kaybettiği günde önemli bir güç gösterisi yapmış oldu. Fiyattaki bu hareketlilik merkeziyetsiz stablecoin’lerle ilgili token’ların kripto para piyasasının son itici gücü haline gelmesiyle gerçekleşti. WSJ’nin Pazar günü yayımladığı habere göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Pazar günü BUSD’nin kayıt dışı bir menkul kıymet olduğunu iddia ederek harekete geçti. Bu gelişme BUSD’nin ihraççısı Paxos’un New York Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS) tarafından soruşturma altında olduğunun duyurulmasından kısa bir süre sonra yaşandı. Bununla birlikte NYDFS’nin açtığı soruşturmanın kapsamı henüz belirsiz durumda.

Yatırımcıların Merkeziyetsiz Stablecoin Arayışı

ABD tarafında yaşanan hareketlilik BUSD gibi merkezi stablecoin’ler için düşüşe neden olurken, yatırımcılar muhtemelen gelecekte yasal sorunlarla karşılaşma olasılığı daha düşük olan merkeziyetsiz muadillerini aramaya koyuldu. Merkeziyetsiz stablecoin’ler, çoğunlukla ABD doları olmak üzere herhangi bir fiat paraya sabitlenmelerini desteklemek için bir kripto para sepetini kullanır. Algoritmik olabilirler ya da aşırı teminatlandırılmış olabilirler.

Orbs’ta kıdemli DeFi geliştiricisi olan Daniel Zlotin, CoinDesk’e konuştu ve crvUSD’nin faydasını açıklayan bir Telegram mesajında, “crvUSD çok ilginç bir gelişme olabilir, çünkü henüz büyük bir merkeziyetsiz kripto para borsası tarafından ihraç edilen bir stabilcoin görmedik” diyerek şunları not etti:

Bir stablecoin’i uygulanabilir bir merkeziyetsiz finans platformuna bağlamak, yeni modeller açısından (destek sisteminin bir parçası olarak LP token’larını kullanmak gibi) bazı ilginç olasılıkların önünü açabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar