X


Merkezi Borsalar, Kripto Ekosisteminin Aşil Topuğu Mu?

2019 yılı için DEX’lerin yılı olması bekleniyordu. Beklenen performans gerçekleşmese de önemli adımlar atıldı...
14:00
23 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Birçok hükümet kara para aklama faaliyetleri iddiasıyla kripto para borsalarının hedef alıyor ve çeşitli kurallar getirmeye çalışıyor. Ancak bazı borsalar gerçekten merkezsizleşmek adına çeşitli adımlar atıyor.

Anonim Bitcoin Transferleri

2019 yılının merkezsiz borsaların (DEX) yılı olması bekleniyordu. Ancak merkezi borsaların temelinde kurulan DEX’lerin sayısı beklenildiği kadar çok olmadı. Yine de 2019’un DEX’ler için iyi geçtiği ifade edilebilir.

Örneğin Localbitcoins, Güney Amerika ve Asya’nın etkili bir şekilde büyük bir alanı olan sermaye kontrolleriyle baskı altına olan uluslar için BTC alım ve satımını kolaylaştırdı.

Bunun yanında artık Bitcoin node’larını çalıştırmak için Tor gibi takibi zorlaştıran ağları kullanan merkezsiz borsalar var. Trustnodes’un açıklamalarına göre, Bisq adlı az bilinen bir Bitcoin borsası her hafta milyonlarca BTC işleminde bu uygulamayı kullanıyor. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda şu ifadeler kullanılıyor:

Genellikle merkezi borsaların hakimiyeti ve kırılganlığı, mevcut Bitcoin ekosistemindeki aşil topuğu gibi görünüyor.

DEX’ler eşler arası Bitcoin işlemlerinde haftada 8 milyon dolar işlemek için merkezi bir web sitesi yerine bir Bitcoin node’u ve masaüstü yazılımı kullanıyor. Ancak bu işlemler çeşitli sebeplerle normal Bitcoin işlemlerinden biraz daha yavaş olabiliyor.

Binance, Wasabi’yi Engelledi

Yapılan son açıklamalarda Binance’in gizlilik odaklı bir cüzdan olan Wasabi ile ilgili işlemleri durdurduğu ortaya çıkmıştı. Binance Singapur’un aldığı bu kararın, Singapur’daki düzenleyici yasalar ile uyum içinde çalışmak istedikleri için alındığı belirtildi.

Binance kullanıcıları borsanın, hükümetlerinin kişisel ve finansal bilgi taleplerine boyun eğdiğini dile getirdi ve Binance bu konuyla ilgili sosyal medya kanalların üzerinden çok fazla eleştiri topladı.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar