X


Dünyanın En Varlıklı Ailelerinin Kripto Paralar Hakkında Gelecek Planları: 6 Farklı Teori!

14:45
23 Aralık 2019
Okuma Süresi: 6 Dakika

Bu yazıda sizlerle son yıllarda çok fazla tartışılan bir konuyu, finansal elitler diye anılan dünyanın en varlıklı ailelerinin, yani bir kaç yüzyıldır kullandığımız paranın bir tür sahipleri olan Elitlerin, kripto para savaşlarında ne gibi pozisyonlar aldıklarını tahmin etmeye, ya da daha doğrusu, boş atıp dolu tutmaya çalışacağım.

Şimdi sırasıyla Elitelere hangi rollerin verildiğine, haklarında hangi teorilerin üretildiğine bir bakalım:

Teori 1: Bitcoin Elitlerin Projesi!

Parayı basan ve yöneten bu Elit aileler aynı zamanda Satoshi Nakamoto’nun da arkasında yer alıyor.

Elitler, bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto’nun sponsoru veya zaten bu proje onların projesi. Yani Satoshi Nakamoto diye birisi yok ve Elitler tarafından tutulmuş bir grup kriptoloji uzmanı bu isimle bir makale yazdılar. (Bu teori, Satoshi isminin arkasında doğrudan doğruya NSA’in uzmanları olduğu teorisiyle karıştırılmamalıdır) Peki neden? Çünkü kağıt paraların sahibi olan Elitler, ne olur ne olmaz diye Kripto para alanına da yatırım yapmışlardı, zira bir gün sonsuz miktarda para basmanın sıkıntı yaratacağını biliyorlardı. Dolayısıyla, gerçek Satoshi her kim (ya da kimler) olursa olsun aslında Elitlerin bir ajanıdır.

Teori 2: Bitcoin 30 Yıllık Derin Bir Proje!

1988 The Economist kapağında görülen Anka Kuşu ispatlıyor ki, bitcoin aslında çok daha derin bir proje ve bunun arkasında kesin Elitler var. 

Evet, malum dergi kapağını biliyorsunuzdur, tekrar anlatmayalım. Bilmeyenler için detaylı anlatım burada…) Bu yayının, yani The Economist dergisinin zaten Elitlerin dergisi olduğu biliniyor. Öyleyse 1988 yılında dergilerinin kapağından 30 yıl sonra çıkmış olacağını ilan ettikleri dijital para bitcoin’inin ta kendisidir. Tüm bu yazıdaki teoriler arasında en akla yatkın olmayan olarak bu görünüyor değil mi? Ama size ileride bir yazı daha yazacağım, göreceksiniz ki o kadar da temelsiz bir iddia değil bu.

Teori 3: Elitler Bitcoin’e Sonradan Dahil Oldular!

Elitler, Satoshi’nin sponsoru değiller ama sonradan onu farkedince hızla pozisyon aldılar ve blok zinciri iş alanına bolca para ile girdiler ve yatırımcı oldular. Bu durumda da, yapılacak blok zinciri inovasyonlarını dizginleyecekler ve kontrolleri dışında bir şeye izin vermeyecekler. (Neden versinler ki?)

İşte bu teori üzerinde biraz durabiliriz, zira tüm bu teoriler arasında en tutarlı olabileceklerden birisi bu görünüyor. Üstelik geçen sene yazmış olduğum bir yazıda Elitlerin hangi blok zinciri girişimlerine ortak olduklarını listelemiştim.

Bu yazıya göre, yatırım yaptıkları pek çok girişimden bazıları şunlardı: Blockstack, Pitpay, Brave, Circle, Civic, Coinbase, Coindesk, Etherscan, Gemini, USDC, Kraken, Logos, Protocol Labs, Poloniex, Ripple, Veem, Xapo, Zcash…

Eh, geride pek bir şey kalmadı sanki. Belki Çin tarafında da yatırımları vardır, onları bilmiyorum, ama listede yer alan borsa şirketlerine bakarsanız zaten bitcoin’in fiyatını şu anda nasıl kontrol altında tutabildiklerini hissedebilirsiniz. Elinizde hem sonsuz para basma kabiliyeti olan bankalarınız var (JP Morgan, Goldman Sachs gibi) hem de bitcoin’in alınıp satıldığı başlıca borsalarda ortaksınız. Kaşık kadar bitcoin’in toplam değeri kaç milyar dolarcık ki, sonsuz para sahipleri olarak onun değerini kolayca manipüle edebilirsiniz.

Peki blok zinciri inovasyonlarını da Elitler mi denetliyorlar? Bizim fikrimi soruyorsanız yazının sonunu beklemeniz gerekiyor. Ama bu resme bakınca sanki her şey kontrol altında gibi görünüyor. Yani bu üçüncü teori sağlam gibi duruyor. Ama siz yine de okumaya devam edin.

Teori 4: Varlıklı Aileler Dünyayı Kandırıyor!

Para sisteminin batacağı filan yok, bu Elitler dünyayı uyutmaya devam edebilecek yeni hikaye olarak para sisteminin kırılgan olduğuna bizi inandırmak istiyorlar, aslında sonsuz para basma kabiliyeti ellerinde olduğu sürece asla dünyada para krizi olmaz. (Neden olsun ki?)

Bu teoriye inanan ne çok insan var. Daha da fenası, hala insanların 3/5’i doların ve diğer paraların arkasında altın gibi sağlam metaller olduğunu sanıyorlar. Ne yazık ki uzun zamandır paralarımızın arkasında sağlam bir dayanak yok. Hal böyle iken bir de gerçek ekonomiden kopuk bir şekilde havadan trilyonlarca para basıldığı bir dönem yaşıyoruz.

Şöyle de düşünüyor olabilirsiniz: Sonsuz para basma yeteceğiniz varsa neden problem olsun ki? Bunun neden problem yaratabileceğini göremiyorum.

İnanın bana bu argümanı çok kişiden duydum. Paranın azlığının sorun olduğunu, fazla ve karşılıksız çoğalmasının ise sorun oluşturmayacağına inanan çok sayıda kişi var. Elbette, para sistemleri ve ekonomik döngüler karmaşık hadiseler, öyle basit mantıkla çözümlenmiyorlar. Gerçek ekonomi ile Monopol oyunu arasında esaslı farklar mevcut!  Oysa ekonomik sistemler içinde para, insanda kan gibidir… Azlığı da sorun yaratır çokluğu da: Dengeli bir sistem olmadığı sürece hastanın ölüm tehlikesi var.

Teori 5: Kendi Bitcoin’lerini Hazırlıyorlar!

FED ve diğer merkez bankalarının marifetiyle, karşılıksız oluk oluk para basıldı ve sistem ciddi bir çöküşe ve çözülmeye gidiyor. Elitler de bunun farkında. Dolayısıyla, akıllı danışmanları olduğu için ne yapacaklarını biliyorlar ve Merkez Bankası paralarını dijital (ya da kripto) formata geçirecekler. Böylece de Facebook Libra ve MB paraları ile Satoshi Rebel Ayaklanmasının sonu gelecek. (Neden gelmesin ki?)

Karşılıksız oluk oluk para basıldı, bunlar Demokles’in kılıcı gibi tepemizde sallanıyor, tehdit oluşturuyor. Merkez Bankaları ve IMF kara kara düşünüyor bir kaç yıldır ne yapılabilir diye. Kripto paralar aldı yürüdü, teknolojik paralarda bir uzay yarışı var. Hem ülkeler arası bir kripto para savaşı var hem de arkasında şirket bile olmayan yapılar milyarlarca dolarlık yatırımlar toplayıp AR&GE çalışmaları yapıyorlar. Akıllı danışmanların aklına gelen Merkez Bankası ve IMF odaklı çözümleri 2020’den itibaren görmeye başlayacağız. O zaman yine bir yazı yazar bunları tartışırız.

Teori 6: Elitler Kripto Paralara Geçiş Yapıyorlar!

FED ve diğer merkez bankalarının marifetiyle, karşılıksız oluk oluk para basıldı ve sistem ciddi bir çöküşe ve çözülmeye gidiyor. Elitler de bunun farkında. Dolayısıyla akıllı danışmanları da onlara yavaşça kripto paralara kaymalarını ve eski sistemdeki trilyon dolarlarını kripto uzayına transfer etmelerini önerdiler. Şimdi bu plan uygulanıyor.

Gemini, USDC gibi stablecoin çalışmaları boşuna değil herhalde. Belki de Elitlere sunulmuş olan felaketi bertaraf etme senaryoları arasında en mantıklısı sistem krize girdiğinde klasik fiat paraları belli bir plan dahilinde kripto varlık haline çevirmektir. Bu ihtimale Elitlerin hazırlığı var, bunu da daha önce bir yazımda belirtmiştim. Ama bu da global çapta bir finansal tufan hadisesi olduğunda herkesin gözü önünde yapılmak zorunda olacağından, çevirmesi zor olabilir. Ama ne demişler, minareyi çalan kılıfını da hazırlamıştır.

Finans Dünyasında Kimse Ne Olacağını Kesin Bir Şekilde Söyleyemez!

Bitcoin ve benzeri kripto paraları tasarlayan, blok zinciri teknolojilerini geliştiren ve Elitlerle de uzaktan yakından alakası olmayan girişimciler var. Bunlardan dünyanın her tarafında mantar gibi çıktı ve daha da çıkmakta. Shitcoin’ler daha çok konuşuluyor, ama epeyce temiz iş çıkartan gençler de var, onları kem gözlerden gizlemeyi başardık şu ana kadar. Varsın kamuoyu burada yazdığım altı teoriyle veya daha başkalarıyla oyalansın bizler çalışmalarımızı yürütmeye devam edelim.

Kimse olacakları önceden kestiremez ve hadiseleri kontrol edemez. Paranın sahibi olsalar da bir grup aile evrendeki değişkenler karşısında her daim çaresiz kalabilir. Şu çok değişkenli hayatta ne olacağını kimse tam olarak tayin edemez, tasarlayamaz, bilemez, sadece tasarımcının kendisi bilir. O da Elit değil.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar