X


Merkez Bankası’ndan Blockchain için Gelecek Tahmini

16:45
15 Şubat 2016

Moskava merkezli haber ajansı Rambler’dan alınan bilgilere göre; 2014 yıllında Rusya Merkez Bankası başkan yardımcılığına atanan Olga Skorobogatatovo, ülkenin önde gelen bankacılık sektörü üyelerine blockchain teknolojisini anlattı.

Habere göre; Rusya Merkez Bankası, blockchain teknolojisinin finans kurumları için önemli bir rolü olduğunu düşünüyor ve önümüzdeki iki yıl içerisinde finans endüstrisinin blockchain teknolojisi ile tanıştırılması gerektiğine inanıyor.

Olga Skarobogatatova’nın yaptığı konuşmada “2017-2018 yıllında blockchain teknolojisinin dünyada kullanılmasının daha gerçek örneklerini göreceğiz. Gelecekte bu teknolojinin kullanımı daha yaygın hale gelecek. Bu yüzden blockchain teknolojisini daha fazla hayata geçirmemiz gerektiğine inanıyorum” şeklinde görüşlerini ifade etti.

Bilindiği gibi Rusya Merkez Bankası’nın blockchain teknolojisi  ile ilgili attığı ilk adım bu değil. 2015 yıllının sonlarına doğru Rusya’da bulunan mobil ödeme şirketi Qiwi kendi digital para birimi olan Bitruble’yi geliştirmek için Rusya Merkez Bankası ile gayri resmi görüşmelerde bulunmuş ve 2016 yılında Bitruble’nin lansmanının yapılacağını duyurmuştu.

Sonrasında ise, Rusya Devlet başkanı Vladmir Putin, Rusya Merkez Bankası başkanından Bitcoin ile ilgili bilgi almıştı. Putin, Bitcoin’den açıkça bahsetmese de, ekonominin bazı yerlerinde kullanılabileceğine sıcak baktığını belirten açıklamalarda bulunmuştu.

Tüm bunlara rağmen Rusya’dan kafa karıştıran söylemler gelmeye devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz haftalarda Rusya Devlet başkanı V. Putin’nin bir danışmanı, Bitcoin kullanımını bir suç olarak kabul edebileceklerini belirtmişti; ancak bu açıklamadan sonra kamuoyunda dijital para faaliyetlerinin nasıl yasaklanacağına dair çok sayıda soru oluşmuştu.

Görünen o ki, Rusya Bitcoin ve dijital paralar hakkında henüz kararını vermiş değil, yakında bir gelecekte Rusya’dan olumlu ya da olumsuz yönde bir karar çıkabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar