Madencilikte Yeni Bir Soluk: IoT Madenciliği

Özet

  • IoT teknolojisi kullanılarak oluşturulan PoA algoritması PoW ve PoS'un yerini alabilecek potansiyele sahip.
17:00
13 Ağustos 2018

PoW ve PoS sistemlerinin yaygın olarak kullanıldığı Blockchain sektöründe henüz ses getirebilecek üçüncü bir protokol ortaya çıkmadı. Aynı zamanda böyle bir sistemin mevcut sistemlerden daha iyi olabileceğine inananlar oldukça az sayıda.

Peki IoT (nesnelerin interneti) madenciliği? IOTW adında bir şirket IoT cihazlarının bir mütabakat oluşturup işlemleri gerçekleştirdiği bir kripto para sistemi geliştiriyor ve geliştiriciler bu sistemin diğerlerinin yerini alabileceğini düşünüyor.

IoT madenciliğinden ilk olarak hacker’ların insanların termostatlarını hack’leyerek kripto para madenciliği yapmasıyla haberdar olmuştuk. Hacker’lar birçok cihazı hack’leyip neredeyse 2010 yılında çıkmış bir akıllı telefonun işlemci gücüne ulaşabiliyordu. PoW bugün en yaygın kullanılan algoritma ancak IOTW’nin IoT temelli ekosistemi Pow’un aksine işlemci gücünün ön planda olduğu bir sistem değil.

PoA Blockchain’leri

Şirketin düzenlediği ICO çerçevesinde algoritma küçük cihazlarda çalışabilecek ve şu avantajlara sahip olacak:

  • Bitcoin Blockchain’inden daha az enerji tüketecek.
  • Proof of stake sisteminin “onaylayıcılar” ile ilgili sorunlarına sahip olmayacak
  • Eşi benzeri görülmemiş ölçeklendirme sağlayacak
  • Diğer iki algoritmadan daha merkezsiz bir sistem
  • Madenci ödülleri daha adil dağıtılacak

Algoritmaya Proof of Assignment (atama) adı verildi. Algoritma bu ismi madenci node’larının belirli işlemleri yapmak için ağın işlem gören parçasına atanmasıyla çalışmasından dolayı aldı. IOTW’ya göre PoA protokolü herhangi bir IoT cihazına yüklenebilecek ve cihazın yeni bir eklentiye ihtiyacı olmayacak. Ayrıca cihazlar oldukça düşük enerji tüketimiyle çalışabilecek.

IOTW’nun en ilginç vaadiyse ağın büyüdükçe daha fazla işlem hacmine sahip olacağını öne sürmesi olabilir. Çünkü PoW saniyede 10 işlemi geçmekte zorlanıyor.

PoA sistemi kısmen PoS’a benzese de PoA’da kullanıcıların paralarını herhangi bir yere yatırmaları ya da belirli bir hesapta tutmaları gerekmiyor. Ağdaki kullanıcı işlemlerinin onaylanabilmesi için diğer coin’lere ihtiyaç duyulmuyor. Küçük cihazlar bütün Blockchain’i hafızasında tutmayacağı için güvenilir node’lar bu sorumluluğu üstleniyor.

Şimdiye kadar PoA birçok kez test edildi ancak yeterince büyük ölçüde kullanılmadığı için bu testlerin bir destek noktası oluşturmadığını söyleyebiliriz. Bu yüzden dünya çapında yaygınlaşmasının söz konusu olup olmadığı henüz belirsiz. Ancak IOTW’nun henüz yeni bir girişim olduğunu göz önünde bulundurursak bu oldukça doğal karşılanabilir.

Kaynak: Cryptovest

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar