X


LUNA ve Chainlink Sebebiyle Bu Proje 11,2 Milyon Dolar Kaybetti!

Terra olayı tüm piyasa ile birlikte spesifik olarak bazı kripto para projelerini daha çok etkiledi. 11,2 milyon dolarlık kayıp dikkat çekiyor.
14:08
13 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Elde edilen son bilgilere göre merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü Venüs, bu hafta Terra ekosisteminin çöküşünden etkilenenlerin uzayan listesine katıldı.

Venus Protocol’de Büyük Kayıp

Venus Protocol, LUNA token fiyatının sıfırlanmasından ve olaydan en çok etkilenen projelerden biri oldu. 13 Mayıs’ta DeFi platformu, oluşan fiyat farklılığının, milyonlarca dolarlık bir kayıpla sonuçlanan istismara yol açtığını belirten bir duyuru yaptı. Venus’ü BNB Chain’de merkezi olmayan bir algoritmik para piyasası protokolü olarak tanımlayabiliriz.

Protokol aslında fiyat verilerini, sorunların başladığı Chainlink oracles’tan alıyor. Chainlink, LUNA’da yaşanan olaylar sebebiyle LUNA fiyat verilerini askıya aldığını açıklamıştı.

Yapılan açıklamalarda ise Venüs’teki LUNA fiyatının en son 0,107 dolar olarak listelendiğini ancak o sırada piyasa fiyatının 0,01 dolara yakın olduğunu belirtildi ve “Bu durumu riske atmak için protokol, çoklu imza aracılığıyla PauseGuardian kullanılarak duraklatıldı” sözleri kullanıldı.

Venüs Protokolü’nün Durdurulması

Venus, araştırma üzerine, platformdaki varlıkları ödünç almak için kullanılan hatalı fiyattan iki büyük LUNA mevduatının bulunduğunun ortaya çıktığını bildirdi. Yapılan açıklamalarda ise “Bu senkronizasyon olayının ardından, 2 hesabın şüpheli bir şekilde 24.000.000 dolar değerinde 230.000.000 LUNA yatırdığı keşfedildi. Varlıklar toplam 13.500.000 dolar civarında borçlandı.” sözleri kullanıldı.

Endüstri analisti Colin Wu ise Chainlink‘in LUNA fiyat güncellemelerini askıya alması nedeniyle protokolün 11,2 milyon dolar kaybettiğini doğruladı. Ayrıca Venüs Protocol’ün askıya alınmasından sonra olaydan kaynaklanan sorunu gidermek için kullanılacak bir “Risk Fonu” olduğunu belirtti.

Bunlara ek olarak sistemin yeniden faaliyete geçmesi için bir teklifin başlatıldığını ve 48 saat içinde yeniden faaliyete geçeceğini de sözlerine ekledi. Tüm likidite hala protokolde yer alıyor ve bu süre içinde herhangi bir tasfiye yapılmayacak.

XVS Fiyatı

Beklentilerin aksine protokolün yerel tokeni XVS, son 24 saatte aslında %11 arttı. Elde edilen verilere göre XVS, basın sırasında 4,12 dolardan işlem görüyor. Bununla birlikte haftalık bazda bakıldığında hala XVS’nin hala kırmızıda olduğu ifade edilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar