“Libra, Asla Gerçekleşmeyecek Zarif Bir Fikir”

JPMorgan Chase CEO’su Libra fikrinin benzersiz bir fikir olmadığını ifade ediyor...
11:00
19 Ekim 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Cointelegraph’ın haberine göre JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon, Facebook’un piyasaya sürmeyi planladığı Libra stablecoin projesinin, “asla gerçekleşmeyecek olan zarif bir fikir” olduğunu dile getirdi.

Cuma günü gerçekleşen Uluslararası Finans Enstitüsü konferansında konuşan Dimon BBN Bloomberg’in aynı gün aktardığı haberlere göre Libra konusunda açıklamalar yaptı.

Fikir Benzersiz Değil

Dimon, Libra projesinin ardındaki fikrin benzersiz olmadığını, kendi şirketi JPMorgan’ın JPM Coin’in de benzer fikirler piyasaya sürüldüğünü ifade etti. Dimon’ın açıklamalarına JPMorgan bu yıl teknolojik gelişmelere 11 milyar doların üzerinde para harcadı.

Bunların yanında Dimon, Facebook’un stablecoin projesinin finansal sistem için herhangi bir tehdit teşkil etmediğini dile getirdi. Dimon, “Yedi yıldır Blockchain hakkında endişeli bir şekilde konuşuyoruz ve hiçbir şey olmadı. Bundan üç yıl sonra da Libra’yı konuşuyor olacağız.” açıklamasını yaptı.

Öte yandan şirketin Blockchain projelerinin başkanı Umar Farooq’a göre JPM Coin’in ilk aşamada üç önemli uygulaması var. Bunlar; SWIFT, menkul kıymet işlemleri ve JPMorgan’ın hazine hizmetleri işinde dünyanın dört bir yanındaki yan kuruluşlarında bulunan fonların yerine kullandıkları ağlar tarafından sağlanan havale işlemlerine dayanan büyük kurumsal müşteriler için sınır ötesi ödemeler olarak karşımıza çıkıyor.

Libra’dan Ayrılan Şirketler

Bilindiği gibi Ekim ayında Visa, eBay, Stripe, Mastercard, PayPal ve Booking Holdings de dahil olmak üzere bir dizi Libra Birliği kurucu üyesi projeyi terk etti. Şirketlerin kara para aklama karşıtı önlemler sebebiyle Libra projesini terk ettikleri açıklandı. PayPal’ın projeden ayrılışıyla ilgili detayları bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Öte yandan Federal Reserve’ün bir yönetim kurulu üyesi olan Lael Brainard, Libra’nın, token’ın desteklendiği varlıklara ve genel olarak sisteme ilişkin haklarındaki açıklık eksikliği nedeniyle tüketiciler için risk oluşturabileceğini dile getirmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar