X

Latin Amerika’daki Sorun Büyüyor: Çare Kripto Paralar

Latin Amerika'daki yetersiz bankacılık altyapısı insanları kripto paralara itiyor.
21:51
5 Eylül 2020

Kovid-19 salgını kripto para sektörüne ciddi bir darbe vursa da bunun devamında Bitcoin ve diğer kripto paraların ciddi bir yükseliş elde ettiği görülmüştü. Zaten ekonomik krizle boğuşan birçok ülkedeki kripto para kullanımı ise Kovid-19 salgını ile beraber çok daha fazla artış yaşadı.

Chainalysis blockchain araştırma firması tarafından yayınlanan yeni bir araştırmaya göre ise söz konusu artış konusunda liderliği üstlenen bölgenin Latin Amerika olduğu görülüyor. Kovid-19 salgını esnasında ve bunun sonrasında Latin Amerika içerisindeki kripto para kullanımının rekor kırdığı görülüyor.

Latin Amerika Kripto Para Konusunda Rekor Kırıyor

Bölgedeki birçok ülkede ekonomik kriz kendini ciddi anlamda hissettiriyor ve bu durum vatandaşları itibari paralardan çok kripto paralara itiyor. Latin Amerika’daki itibari para transferlerinin çoğu ABD ile bağlantılı olsa da kripto para işlemlerinin çoğunun Doğu Asya ile bağlantılı olduğu görülmekte.

Yapılan araştırmada Latin Amerika’nın şu an en çok kripto para kullanılan  bölgelerden birisi olduğu görülmekte. Ekonomik krize ek olarak bankacılık altyapısının çok gelişmemiş olması da vatandaşları Bitcoin ve diğer kripto paralara itmekte. Bu durum fiyat açısından çok büyük bir farklılık yaratmasa da ana akım kabul için kesinlikle büyük bir öneme sahip.

Satoshi Nakamoto’nun ilk hedefi olan bütün insanların Bitcoin veya kripto para kullanması, kesinlikle Latin Amerika gibi bölgelerin kripto paraya olan akını ile gerçek olmaya daha çok yaklaşmakta.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar