X

Kylian Mbappé NFT Evrenine Giriyor! Bakın Kimle Ortaklık Açıkladı!

Dünyaca ünlü futbolcu Kylian Mbappé NFT evrenine giriş yapacağını açıkladı. Dünyaca ünlü bir firmayla ortaklık açıklayan futbolcu heyecan uyandırdı.
23:20
30 Haziran 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Fransız futbolcu Kylian Mbappé, SoftBank destekli bir fantazi futbol platformunda yatırımcı olarak, süperstar dostları Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi‘yi, NFT dünyasına doğru takip ediyor. 23 yaşındaki Mbappé, oyuncuların sahip oldukları dijital ticaret kartlarına dayalı olarak futbol takımları oluşturabilecekleri bir çevrimiçi oyun işleten Sorare‘nin de marka elçisi olacak.

Futbolcular, kulüpler ve ligler, küresel hayran kitlelerinden para kazanmanın ve yayın ve sponsorluk anlaşmalarının yanı sıra gelir elde etmenin bir yolu olarak, takas edilebilir NFT’ler ve hayran tokenleri gibi dijital varlıkların büyümesinden yararlanmak için adımlar atıyorlar. Kripto şirketleri ayrıca sporu takip eden devasa küresel izleyici kitlesine ulaşmak amacıyla stadyum ve forma sponsorluk anlaşmaları imzalayarak spor takımlarına adım attılar.

Piyasanın Aksine Hareket

Bu eğilim, kripto para birimleri için piyasayı sarsan mevcut kargaşaya ve çoğu lansmandan sonraki günlerde değerlerinin düştüğünü gören dijital hayran tokenleri üzerindeki artan incelemeye rağmen azalmadan devam ediyor gibi duruyor. İngiltere finans düzenleyicisi, bu yılın başlarında tüketicileri bu tür pazarlara yatırım yapma tehlikesi konusunda uyardı ve Kripto varlık satın alıyorsanız, yatırdığınız tüm parayı kaybetmeye hazır olmanız gerektiğiyle ilgili bir açıklamada dahi bulundu. Bu tür uyarılar, büyük isim oyuncularını yeni gelişen pazarı kucaklamaktan alıkoymadı.

Ronaldo geçen hafta kripto borsası Binance ile NFT’leri tanıtmak için bir anlaşma imzalarken, Messi bu yılın başlarında hayran token şirketi Socios ile bir anlaşma imzaladı. Sorare, yaygın olarak dünyanın en iyisi olarak görülen bir oyuncuyla anlaşma imzalamanın profillerini güçlendirmeye yardımcı olacağını umuyor. Mbappé, Sorare’nin 155.000 takipçisi ile karşılaştırıldığında, 80 milyondan fazla bir Twitter ve Instagram takipçisine sahip.

Paris merkezli start-up, SoftBank’ın Vision Fund 2 liderliğindeki bir fonlama turunda 680 milyon dolar toplayarak geçen yıl 4,3 milyar dolarlık bir değerleme elde etti. İlk günlerinden beri kârlı olduğunu söyleyen şirket, tenis yıldızı Serena’yı da bünyesinde bulunduruyor. Williams ve İspanyol futbolcu Gerard Piqué, destekçileri arasında. Major League Baseball ile bir anlaşma yaptıktan sonra bu yıl içinde bir fantezi beyzbol oyunu başlatması bekleniyor.

Detaylar Gizlendi

Şirket, Mbappé ile yaptığı anlaşmanın herhangi bir finansal detayını vermeyi reddetti. NFT oyuncu kartları için bir borsa işletmesine rağmen şirket, oyuncuların dijital kartlarla ticaret yaparak para kazanabileceği fikrini küçümseyerek diğer dijital varlık platformlarından uzaklaşmaya çalıştı. Şirket CEO’su Nicolas Julia’nın yaptığı açıklama şu şekilde;

 “Bizi farklı kılan şey, bir oyun olan NFT’ler için bir yardımcı programımız olmasıdır. Bir oyun şirketi kuruyoruz. Teknolojiyi, sağlamak istediklerimizi sağlamak için bir kolaylaştırıcı olarak görüyorum. Ama bu bir son değil – bu yüzden ürünümüzde NFT kelimesini görmüyorsunuz.”

Ancak şirket, kart işlem hacimlerinin bir önceki yıla göre yılın ilk yarısında yüzde 260’tan fazla büyüdüğünü de kaydetti. Mbappé’nin Fransız start-up ile anlaşması, Katar’ın sahibi olduğu Paris Saint-Germain ile yeni bir sözleşme imzalamasının hemen ardından geldi. Forvet oyuncusunun kültürel bir varlık olarak ülke için önemi, cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un onu Fransa’da kalmaya ve İspanya’ya taşınmayı reddetmeye ikna etmesiyle vurgulandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar