Kritik Eşik Aşıldı! En Büyük 10 Kripto Para Arasında!

En büyükler arasında ve daha büyük olmak için mücadele ediyor. Bunun başarabilecek mi? Son veriler önemli, yatırımcılar dikkat!
20:55
3 Ağustos 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Piyasalar uzun süredir düşüyor olsa da popüler kripto projeleri fiyattan daha fazla şeyi önemsiyor. Örneğin geliştirme faaliyetleri, kullanıcı tabanını genişletme gibi. Piyasa değerine göre en 10 kripto para arasında bulunan Cardano (ADA) kısa süre önce önemli bir eşiği aştı. Peki bu ne anlama geliyor? Fiyat etkisi ne olacak?

Cardano (ADA) Son Durum

17,4 milyar dolarlık piyasa değeriyle 8’inci kripto para olan ADA, yazı hazırlandığı sırada 0,514 dolardan alıcı buluyor. Son 24 saatte işlem hacmi %20 oranında düşmüş olsa da 23.000 doların üzerinde kalıcılık elde eden Bitcoin, altcoinlerde daha fazla toparlanmaya olanak tanıyor. ADA fiyatı, Bitcoin karşısında bugün yaklaşık %1 artış yaşadı.

Yatırım yaptığınız kripto parada takip etmeniz gereken tek detay fiyatın hareketleri değildir. Her kripto para projesi kendi alanında belli hedefleri gerçekleştirmek için çabalar. Meme tokenler bir amaçsız değildir, daha büyük bir topluluğa ulaşmak onların tek hedefi. Cardano ise daha fazlasını istiyor. Akıllı sözleşmelerde pazar payını genişletmek isteyen Cardano, geliştirici faaliyetlerini artırıyor. Devam eden ayı piyasalarında enerjilerinin önemli kısmını buna harcadılar. Nitekim Hoskinson, bu yıl yaptığı açıklamada “ayı piyasaları bizim için bir felaket değil fırsattır, daha fazla gelişeceğiz” açıklamasından bulunmuştu.

Cardano (ADA) Geleceği Var Mı?

Ethereum henüz birleşmeyi tamamlamadığı için Cardano (ADA) PoS konsensüs mekanizmasıyla çalışan en büyük akıllı sözleşme platformudur. Geçtiğimiz yıl Cardano (ADA) etkileyici bir büyüme yaşadı. Hem fiyat hem Alonzo ile akıllı sözleşme yetenekleri konusunda büyüyen Cardano, kullanıcı tabanını da genişletti. 24 Aralık 2021 tarihinde 2,5 milyon aktif cüzdan eşiğini aştı. Bu cüzdanların her birinde ADA bulunuyor. Bugünlerde ise ADA sahibi cüzdanların sayısı 3,5 milyonu geçti. Cardano Blockchain Insights verileri bize 2 Ağustos itibariyle aktif 3.500.565 cüzdan olduğunu söylüyor.

Cardano’nun 3 Şubat’ta 3 milyon cüzdana ulaştığı göz önüne alındığında, Cardano kripto piyasası çöküşüne rağmen son altı ayda 500.000’den fazla yeni kullanıcı çekmeyi başardı. Zorlu ayı piyasalarında kayda değer bir başarı.

Ağdaki akıllı sözleşmelerin sayısı 1 Ağustos itibariyle 3.000’i aştı. Tam anlamıyla akıllı sözleşme yeteneklerine kavuşalı henüz 1 yıl olmamasına rağmen 3.000 akıllı sözleşmeye ulaşılmış olması son derece önemlidir.

Ufukta en son Vasil hard fork‘u ile Plutus Scripts (Cardano tabanlı bir akıllı sözleşmeler platformu) var ve platformun akıllı sözleşmeleri daha da gelişecek. Yani daha fazla uygulama, daha fazla kullanıcı ve daha yüksek bir ADA fiyatı görebiliriz. Charles Hoskinson, 1 Ağustos’ta kullanıcılara Vasil hard fork ile daha fazla gecikme beklemediğini ve güncellemenin şu anda son testten geçtiğini söyledi.

Ayrıca, uygun yönde “istikrarlı ve sistematik” bir ilerleme kaydedildiğinin de altını çizdi.

“Bu açıdan testlerin son aşamalarındayız. Bu nedenle, yeni bir şey keşfedilmediği sürece, daha fazla gecikme yaşayacağımızı tahmin etmiyorum.”

Hoskinson ayrıca çözülmesi gereken birkaç “uç vaka” olduğunu söyledi ve Cardano ekibinin ağustos ayının ortalarında daha fazla haber içeren bir güncelleme sunmaya hazır olacağına dair iyimserliğini dile getirdi.

Elbette burası kripto para piyasaları ve beklentiler her zaman gerçek olmaz. Yarın Cardano (ADA) fiyatının sıfıra gitmeyeceğinin bir garantisi yok. Bu sebepten yatırımcılar kendi araştırmalarını yaparak risk profillerine uygun adımlar atmalıdır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI