Kripto Paralardaki Düşüş Önde Gelen Kripto Paraları Ne Kadar Etkiledi?

Cuma günü yaşanan büyük düşüş önde gelen altcoinleri de derinden etkilemiş gibi görünüyor. Altcoinlerde yaşanan bu düşüş ne kadar derin?
22:45
19 Ağustos 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Haftayı sonlanırken, çoğu büyük kripto para birimi cuma günü bir düşüş yaşadı ve genel kripto piyasası bu sabah piyasa değerinin %8’ini kısa sürede kaybetti. En büyük tokenlerden bazıları Avalanche (AVAX), Cardano (ADA) ve XRP (XRP), son 24 saat içinde sırasıyla %11,3, %13 ve %10,6 düşüşle daha önemli kayıplar yaşadılar.

Bu kayıpların çoğunluğunun Asya işlem saatlerinde sadece birkaç dakika içinde gerçekleşti. Bu sabah yaşanan ani çöküş için ise çok az açıklama bulunuyor. Bununla birlikte, kripto piyasasındaki uzun pozisyonlarının tasfiyelerindeki artış, bugün sektör genelindeki bu düşüşün merkezinde önemli ölçüde kaldıraçlı pozisyonların olabileceğine dair endişelere yol açtı.

Çoğu büyük tokendeki bu hareket, bugün 2 trilyon dolarlık devasa bir opsiyonun sona ermesine bağlı kripto para piyasalarında geniş tabanlı satışları takip etti ve bu rallinin devam etmesiyle ilgili yaygın endişeler yarattı gibi görünüyor.

İçerik Rehberi

Ne Olmuş?

Sistemdeki kaldıraç miktarı göz önüne alındığında, kripto sektöründeki sözde flaş çökmeler veya parabolik artışlar nadir görülen şeyler değil. Yüksek miktarda tasfiye gerçekleştiği için temel tokenlerde keskin düşüşler yaşandı.

Şimdi Ne Olacak?

Avalanche, Cardano, XRP ve bir dizi başka token bu sabahın erken saatlerinde genel olarak senkronize hareket etti ve geniş tabanlı makro faktörlerin tüm projeler üzerinde hüküm sürmeye devam ettiğinin sinyalini verdi.

Bu bireysel kriptoların, her birinin kendine özgü tetikleyicileri ve karşı rüzgarları olsa da, bu ortamın, kripto para yatırımcılarının kabusu olduğunu kanıtladı. Şu anda, birçok gösterge bu ortamın bir süre değişmeyebileceği yönünde sinyaller veriyor gibi görünüyor.

Diğer risk varlıkları arasındaki korelasyon düşene kadar, herhangi bir kripto varlıktaki yatırımcılar makro duyarlılıktaki değişimler konusunda dikkatli olmalı. Bugün, duyarlılık daha düşük bir seviyede hareket etti.

Bununla birlikte, riskli varlıklarda bir toparlanmaya güvenenler, bu satışı başka bir satın alma fırsatı olarak görebilirler. Kimin haklı olduğunu ise zaman gösterecek.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısı ile risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI