Kripto Paralara Dair Yeni Yatırım Anketi!

Kripto paralara en büyük ilgi nereden geliyor? Son rapora göre insanlar hangi motivasyonla Bitcoin alıyor?
18:03
14 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin fiyatı bugün beklentinin bir miktar üzerinde gelen enflasyon verisi nedeniyle düştü ve 21.600 doların altında bulunuyor. Peki 1 yılı aşkın süredir devam eden istikrarlı düşüş yatırımcıları nasıl etkiledi? Son rapor bu konuya ışık tutuyor ve piyasaların geleceğine dair önemli detaylara dikkat çekiyor.

Bitcoin Raporu

Bitcoin (BTC), Y kuşağı için paralarını yatırabilecekleri güvenli bir liman olmaya devam ediyor ve piyasadaki gerilemeye rağmen son birkaç yıldır da öyle. Peki ama durum tam olarak neden böyle? En büyük kripto para birimi olan Bitcoin, enflasyona karşı bir koruma ve bir değer deposu olarak görülüyor. Dünya genelinde merkez bankaları ekonomilerini canlandırmak için para basarken, farklı yaş gruplarından pek çok yatırımcı itibari para birimlerinin hızla değer kaybedeceği bir ortamdan endişeleniyor.

Bitcoin şimdilik enflasyona karşı bir koruma sağlayamasa da sınırlı arzı nedeniyle çok daha uzun vadede büyük getiriler vadediyor. Kral kripto para birimi 2021’de 60.000 doların üzerine çıktı ve şimdi 22.000 doların altında bulunuyor. Y kuşağı risk almaya istekli ve Bitcoin’i uygulanabilir bir yatırım seçeneği olarak görüyor. Kripto para piyasası büyüdükçe ve olgunlaştıkça, daha fazla meraklı Bitcoin yatırımı yapıyor. BanklessTimes raporuna göre Y kuşağı yatırım konusunda risk almaya daha yatkın ve %67’si Bitcoin‘i güvenli bir liman olarak görüyor.

Y Kuşağı ve Bitcoin (BTC)

Son ankete katılanlar Bitcoin’in önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde yaygınlaşacağını düşünüyor. Ağırlıklı olarak Y kuşağı diye tabir edilen grup bu görüşe sahip. BanklessTimes CEO’su Jonathan Merry şunları söyledi;

“Y kuşağı, merkezi olmayan sistemleri ve artan güvenliği nedeniyle BTC‘yi güvenli bir liman olarak görüyor. Bu da onlara yatırımlarını çeşitlendirme gücü veriyor ki bu ekonomik belirsizliğin arttığı dönemlerde oldukça önemli”.

Örneğin 2021 yılında, 25 ila 40 yaş arasındaki Y kuşağının yaklaşık %50’si kripto para yatırımcılarına ilgi duyuyordu. Geçen yıl da benzer bir durum yaşanmış ve bu grup emeklilik planlarında kriptoları ve Bitcoin’i tercih etmişti. Bu kuşak 1981 ile 1996 arasında doğanları içine alıyor.

Birçok Y kuşağı 2008 finansal krizi sırasında reşit oldu ve bu da onların finansal sistem hakkındaki görüşlerini etkiledi. Bankacılık sisteminin nasıl çökebileceğini ilk elden gördüler ve alternatif seçenekler arıyorlar. Üstelik internetle büyüyen bu nesil yeni teknolojiyi daha kolay kavrayabiliyor ve onun geleceğine inanıyorlar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI