Kripto Paralar Yükselecek Mi? Kısa Vadeli Tahminler Neler?

Piyasalarda kısa vadeli beklentiler neler? Bitcoin ne zaman yükselişe geçecek?
19:49
14 Temmuz 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bitcoin yazı hazırlandığı sırada yeniden 20.000 doların üzerinde bir fiyattan alıcı buluyor. Peki kısa vadede yatırımcıları neler bekliyor? Uzun süredir düşüşüne devam eden kripto paralar altcoin milyonerlerinin servetini önemli ölçüde eritti. Başta Ethereum olmak üzere neredeyse tüm altcoinler %70’i aşan kayıplarla karşı karşıya kaldı.

Bitcoin (BTC)

BTC birkaç dakika önce 20.485 dolara kadar yükseldi. Son 24 saatte ise 19.336 dolara kadar satışlar devam etmişti. Celsius’un iflas başvurusu, yüksek gelen enflasyon verisi ve yaklaşan FED toplantısı piyasaları baskılamaya devam ediyor. Sadece kripto paralar için değil, tüm piyasalarda olağanüstü olaylar yaşanıyor. 20 yılı aşkın bir sürenin ardından Euro, dolar karşısında daha değersiz hale geldi.

Yatırımcılar 100 saatlik basit hareketli ortalamayı ve 20266 alanını test etmek için BTC/USD’yi yükseltti. Yükselişin devam ettiği senaryoda 20.691, 21.115, 21.641, ve 21.720 dolar seviyeleri ziyaret edilebilir. Daha ciddi bir toparlanmada satıcıların yoğunluk gösterebileceği bölgeler ise 22.940, 24.209, 25.778, 26.014, 26.208, 28.429 ve 28.557 olarak ölçüldü. Ayı piyasalarında dirençte satıp desteğin durumunu izleyerek pozisyon almak genellikle kazançlı bir yöntem olmuştur.

Kripto Paralar Yükselecek Mi?

Bitcoin’in önünde FED toplantısına kadar yaklaşık 13 gün var. ABD resesyona girmeden enflasyonu dizginlemenin yolunu arıyor fakat haziran ayı enflasyon verisi beklentilerin üzerinde kaldı. Fakat temmuz ayı beklenenden iyi geçerse eylül itibariyle enflasyonda en azından yükseliş hızının azaldığını görebiliriz. Enerji fiyatlarındaki düşüş ve doların daha fazla değer kazanıyor olması eylül ayı için umutları artırıyor. Bitcoin bu tarz beklentileri öncesinde fiyatlamaya meyilli buna göre FED toplantısına kadar ara yükselişler ve toplantının ardından 28.000 dolara kadar daha büyük bir toparlanma görebiliriz. En iyimser senaryo bu fakat fazla iyimserlik para kaybettirebilir.

Risk iştahı henüz çok düşük ve kripto para yatırımcıları piyasalara yeniden giriş yapmak için aceleci görünmüyor. Ara rallilerde ciddi satışların olması da bu eğilimi destekliyor. Buna göre 17.787 doların test edildiği bir düşüş dalgasında 16.990, 14.500 ve 10.432 dolar seviyeleri görülebilir. Eğer Bitcoin son birkaç aydır yaptığı hareketlere benzer bir düşüş başlatacaksa bu kabaca 10.000 dolarlık kayıpla sonuçlanacaktır. Bitcoin bu durumda 8.000 ile 9.000 dolar arasında yeni bir dip oluşturacak.

Önümüz kış ve daha şimdiden gıda ve enerjiyle alakalı sorunla büyüyor. Rusya’nın çatışmaları diğer ülkelere taşıması ihtimaliyse çok daha büyük bir yıkıma sebep olabilir. Yatırımcıların en kötü senaryoya hazırlıklı olması ve destek bölgelerini yakından izleyerek temkinli hareket etmesi yararlı olacaktır.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI