X


Kripto Paralar Yasa Dışı Faaliyetlerde Ne Kadar Kullanılıyor?

Japonya'da düzenleyicilerin ağına takılan şüpheli işlem sayısının artmasına rağmen kripto paralar tüm şüpheli faaliyetlerin sadece %1,7'sini oluşturuyor.
18:00
6 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Japon kripto para borsaları 2018’in ilk on ayında toplamda 5944 şüpheli işlem tespit ettiklerini rapor etti.

Jiji Press tarafından yayımlanan haberde verilerin Japonya’nın ulusal emniyet müdürlüğü NPA tarafından paylaşıldığı belirtildi. NPA ocak ayından ekim ayına kadar olan davaların göz önünde bulundurulduğunu açıkladı.

2017 Nisan-Aralık ayları arasında yayımlanan daha önceki raporda 669 şüpheli işlem olduğu rapor edilmişti. Son raporda bir önceki rapora göre şüpheli işlemlerde azımsanmayacak bir yükselişin olduğu görülüyor. NPA’in görüşü Japonya finansal düzenleyicisi FSA’in Nisan 2017’de yürürlüğe giren yeni yasalarının şüpheli vakaların radara takılmasında büyük rol oynadığı yönünde. FSA Nisan 2017’de kara para aklama karşıtı önlemleri ve müşteri tanı sistemlerini kripto para borsaları için zorunlu hale getirmişti. The Japan Times’a konuşan NPA yetkilisi raporlama sisteminin sektör tarafından benimsendiğini ve iyi çalıştığını belirtti.

FSA yasaları borsaların şüpheli gördükleri işlemleri raporlamasını zorunlu kılıyor. Bu yolla kripto paraların yasa dışı işlerde kullanılması engellenmek isteniyor. Son zamanlardaki ani artışa rağmen kripto paralarla yapılan şüpheli işlemler bütün yasa dışı faaliyetlerin sadece %1,7’sini oluşturuyor. NPA aynı süreç içerisinde 346139 şüpheli işlem raporu aldı.  Bu raporların çoğu bankalar ve diğer finansal kurumların illegal faaliyetleriyle alakalıydı.

Geçtiğimiz günlerde Japon finansal düzenleyicileri ICO’lara yönelik yeni uygulamaları yürürlüğe koymak adına çalışmalara başladı. Daha çok yatırımcıları korumak adına yapılacak düzenlemeler için hazırlanan yasa tasarısı Ocak 2018’de mecliste olacak.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI