Kripto Paralar Neden Düşüyor? Uzmanlar Neler Düşünüyor?

Aşırı volatilite uyarıları yerini buluyor. Bu hafta için riskin artacağından zaten bahsediliyordu. Bitcoin fiyatı kısa süre içinde 1000 dolar kaybetti.
19:56
27 Eylül 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Son 1,5 saattir Bitcoin agresif biçimde düşüyor. Altcoinler ise bu hareketten nasibini fazlasıyla aldı. Bugün yaşanan yükselişi henüz tam anlamıyla fiyatlayamayan kripto paralar Bitcoin’in yeniden 19.000 dolara inmesiyle kayıplarını derinleştiriyor. Bitcoin’in devam eden düşüşü yazı hazırlandığı sırada fiyatı 18.918 dolara kadar çekti.

Kripto Paralar Neden Düşüyor?

ABD doları endeksi yazı hazırlandığı sırada 114,3’e ulaşarak günün yeni zirvesine koşuyor. ABD borsaları ise %2’lik kazançlarını çoktan negatife çevirdi. FTX Başkanı’nın istifayla eş zamanlı başlayan düşüş Bitcoin’deki 1.000 dolarlık kazancı şimdiden sildi.

Bitcoin’in en azında 20.800 dolarlık direnci test etmesi bekleniyordu. Fiyat 20.200 doların üzerinde biraz oyalandıktan sonra oldukça hızlı biçimde güneye gitmeye başladı. Bitcoin fiyatı yazı hazırlandığı sırada 19.1500 dolardan alıcı buluyor.

Kripto Para Uzmanları Ne Düşünüyor?

Son birkaç büyük fiyat hareketini doğru tahmin edilen analist Capo, birkaç dakika önce yayınladığı güncellemede 20.500 seviyesine yeniden sahte bir yükselişin olabileceğinden bahsetti. Eğer bu hareket gerçekleşmezse Capo daha önce duyurduğu 14.000 dolar ile 16.000 dolar arasındaki yeni dibe giden yolculuğun başlamasını bekliyor.

Sosyal medyadaki bazı isimler ise FTX Başkanı’nın istifasının bu düşüşü tetiklediğini düşünüyor. Zamanlama denk gelmiş olsa da FTX tarafındaki son istifanın fiyat üzerinde böylesine büyük sonuçları olması fikri mantıklı görünmüyor. Kripto para şirketlerinin CEO’ları son zamanlarda peş peşe istifalarla gündemde yer edindi. Bugün Celsius CEO’su ve FTX Başkanı’nın istifasını gördük.

ABD doları endeksi Bitcoin düşüşüyle eş zamanlı şekilde yükseliyor. DXY yazı hazırlandığı sırada 114,431 seviyesinde ve günlük zirvesini birkaç dakika önce 114,47 seviyesinde görmüştü.

ABD piyasaları güçlenen dolardan tıpkı Bitcoin ve kripto paralar gibi nasibini aldı. Pozitif açılan borsalar kripto para yatırımcılarının günlük kapanışa dair umutlarını yeşillendirmişti. Ancak yazı hazırlandığı sırada S&P 500 %0,5 düşüşle işlem görüyor.

Bitcoin fiyatının 18.500 dolar desteğini koruyamadığı senaryoda yatırımcılar 16.500 seviyesine kadar hızlı bir düşüş gelebilir. Fed şahin görünümünü sürdürüyor ve geçtiğimiz hafta belirttiğimiz gibi Fed üyelerinin yaptığı açıklamalar piyasa üzerindeki baskıyı artırıyor. Dün enflasyon için zirveye yaklaşıldığı söylenirken bugün farklı bir üye sert faiz artışlarının devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI