f Kripto Paralar Neden Düşüyor: ABD Verileri Durumu Nasıl Etkiledi? › COINTURK

Kripto Paralar Neden Düşüyor: ABD Verileri Durumu Nasıl Etkiledi?

Özet

  • Bitcoin, gelen ABD verileri sonrasında yeniden 27.000 doların altına geriledi.

  • BTC fiyatı 27.000 dolar altına çekilirken altcoinler de bunu takip etti.

  • ABD'den gelen önemli veriler ise bunu tetiklemiş olabilir.
18:04
1 Haziran 2023

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 27.000 dolar desteğini kaybetti ve yeniden kızıla boyandı. BTC, an itibarıyla 26.800 dolara kadar geriledi ve adım adım 25.000 dolar desteğine çekiliyor olabilir. Peki kripto paralar neden düşüyor ve sebep ABD’den gelen veriler mi oldu?

BTC ve Kripto Paralar Düşüyor

Altcoinler de BTC gibi sert düşüşe meyletti ve kripto para piyasasının toplam değeri sadece 24 saat içerisinde bile %1 geriledi. Top 10 içerisinde en sert düşüşü yaşayan kripto paranın ise %2,4 düşüş ile Cardano (ADA) olduğu görülüyor. Top 10 içerisinde düşüşten en az etkilenen kripto para, stabil coinlerin dışında Dogecoin (DOGE) gibi duruyor. DOGE, son 24 saat içerisinde %1 yükseliş elde etti. Bu esnada son günlerin en yeşil kripto para birimi XRP ise %1,3 düşüş yaşadı. XRP, son 7 gün içerisinde ise %11 yükseliş elde etmiş durumda.

Kripto paraların düşüşüne etki eden ilk sebep, ABD’den gelen JOLTS verileri olabilir. BTC, 27.000 dolar desteğini de 31 Mayıs tarihinde gelen JOLTS verileri ile kaybetti. İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı yani JOLTS, Nisan ayı için 9,775m beklentisine sahipken gelen veri 10,103m oldu.

JOLTS, BTC’yi Olumsuz Etkiledi

Aslında iş piyasasına dair iyi veriler, hisse senedi piyasası için iyi bir haber olarak yorumlanabilir. Beklentinin üzerinde veri, şirketlerin iş imkanlarının arttığı şeklinde yorumlanabilir. Daha önceki veri akışlarında da hisse senedi piyasasının bununla doğru orantılı olduğu görüldü. JOLTS, bunu belirlemek için kullanılacak tek veri olmasa da bunun kesinlikle önemli bir etmen olduğu söylenebilir. İş sektöründeki yavaşlama olumsuzluğa ve daha az harcamaya yol açarken bunun tam tersi durum aslında piyasalar için olumlu olabilir. ABD borsaları ile BTC arasındaki mevcut negatif korelasyon ise BTC için durumu tam tersine çevirdi.

Ünlü kripto para analisti Altcoin Sherpa da kısa süre önce yayınladığı gönderisinde BTC için 25.000 dolar desteğine işaret etti. Bu durum, son gelen ABD verilerinin de desteği ile daha hızlı gerçekleşebilir. BTC fiyatının 25.000 doları kaybetmesi ise 21.000 dolar gibi korkunç bir hedefi gündeme getirecektir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI