X

Kripto Para Vergisiyle Alakalı Net Düzenleme Geliyor! Yatırımcılar Tayland’da Ne Kadar Vergi Ödeyecek?

Kripto para vergilendirilmesiyle alakalı süreç artık dünyanın birçok bölgesinde netleşiyor.
09:04
11 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yatırımcılar ve işletmeler kripto paralarla alakalı vergi planlarının netleştirilmesini bekliyor. Dünyanın birçok ülkesinde kripto para vergilendirilmesi kafa karıştıran bir sürece dönüştü. Yatırımcılar ve işletmeler daha fazla netlik aradıkça, Tayland gelir departmanı vergi kriterlerini hızlandıracak.

Tayland Kripto Para Vergisi

Tayland, kripto ile ilgili faaliyetlere daha fazla netlik sağlamak amacıyla bu ay kripto varlık yatırımcıları için düzenlemeleri hazırlarken kripto vergi planlarını hızla takip ediyor. Tayland gelir departmanının genel müdürü, kripto para işlem kazançları üzerindeki vergileri hesaplamak için net kriterlerin bu ay tamamlanacağını belirtti.

Açıklama, Güneydoğu Asya ülkesi hükümetinin kripto para yatırımcıları ve madencilerinden %15 sermaye kazancı vergisi alma planlarını açıklamasından yaklaşık 1 hafta sonra geldi. Tayland Başbakanı Prayut Chan-o-cha, 11 Ocak Bangkok Post makalesine göre, gelir departmanına konuyu etraflıca incelemelerini ve kamuoyuna açıklama yapmaları talimatı vermişti.

Kripto Para Vergisi Endişesi

9 Ocak’ta Thai Digital Asset Association, yerel basına göre sermaye kazançları ve stopaj vergileri konusunda netlik sağlamak için gelir departmanıyla temasa geçti. Dernek Başkanı Suppakrit Boonsat şunları söyledi:

“Çoğu kripto para yatırımcısı vergi ödemeye hazır, ancak hareketlerinin Gelir Yasasını ihlal edip etmeyeceğinden endişe ediyor”.

Bazı yatırımcılar arasındaki endişe, önceki yıllarda gerçekleştirilen karlara ve işlemlere vergi veya ceza uygulanabileceğidir.

Bir hükümet sözcüsü, fintech de dahil olmak üzere herhangi bir sektörde yenilik ve gelişmeyi engelleme niyeti olmadığını söyledi ancak “Kripto para yatırımlarını tam olarak anlamadan desteklemek için acele edersek, finansal krize benzer bir kripto krizi olabilir” dedi.

Aralık ayında Tayland Bankası, sektör için “kırmızı çizgiler” olarak adlandırdığı bireyler ve işletmeler için kripto ile ilgili faaliyetleri düzenleyen yeni önlemler alacağını açıklamıştı. Kripto paraların günlük alışveriş gibi süreçlerde kullanılmaya başlaması Merkez Bankasını rahatsız etmiş ve uyarılarda bulunmuştu.

Ülkemizde de ticari ödemelerde kripto paraların kullanılması yasak. Aynı zamanda kripto paraların vergilendirilmesiyle alakalı somut bir taslak da oluşturuldu. Sosyal medyada dolaşan taslakları gerçek dışı olarak kabul eden Ak Parti Mv. Mustafa Elitaş yatırımcıları koruyacak netlikte bir düzenleme üzerinde çalışıldığını açıklamıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI