X

Kripto Para Borsası Yerel Şirketlerinin Kapatılmasını İçin Başvurdu! Çin’de Artık Korku Hakim!

Kripto para borsaları resmen kepenk indirdi. Çinli gazeteciler kripto konusunda haberleri bile korkuyla yapıyor.
18:50
18 Ekim 2021

Dünyanın en büyük borsalarından biri yerel şirketlerini kapatıyor. Çin yasakları sonrasında Çinli vatandaşlara hizmet vermeyi durduran kripto para borsaları artık resmen kepenk indiriyor. Huobi tarafından açılan ve Çin’deki faaliyetlerin yürütülmesi noktasında kullanılan firmalar artık kapanıyor. Yani Çin pazarından çekilmeyle alakalı artık akıllarda hiçbir soru işareti kalmadı, geri dönüş yok.

Huobi Çin Şirketlerini Kapatıyor

Tianyan Check, Enterprise Check gibi kaynaklar tarafından paylaşıldığı üzere Huobi’nin Çin Halk Cumhuriyeti ile ilgili şirketlerinin kapanma sürecine girdiği öğrenildi. Beijing Lianhuo Information Service Co., Ltd. ve Mesoumi Technology (Beijing) Co. şirketleri için resmi kapatma başvuruları yapıldı. Beijing Huobi Tianxia Network Technology Co., Ltd. ise 22 Temmuz’da feshedilmişti.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Hükümetin aldığı karar gereği artık müzakere ihtimali tamamen çöpe atıldı. Çin Hükümeti mevcut yasakçı politikalarını kripto üzerinde uygulamaya kararlı ve ekosistemi düzenlemek gibi bir niyetinin olmadığını da son açıklamaları doğruluyor. Çinli vatandaşlar ise buna çözüm olarak farklı ülkelerde kurdukları şirketler üzerinden popüler borsalarda kurumsal üyelikler açıyor. Bunu başaramayan bireysel yatırımcıların ise yapabildiği tek şey dYdX gibi merkezi olmayan platformlara yönelmek.

Çin’de Kripto Konusunda Korku Hakim

Wu-Talk bu haberi kısa bir özet şeklinde paylaştı. Neredeyse haberden daha uzun olan ise “Risk Uyarısı” metniydi. Çin hükümetinin ne gibi yaptırımlar uygulayabileceğini kestiremeyen Çinli gazeteciler içerik paylaşımlarında da bunu belli ediyor. Örneğin Wu-Talk tarafından paylaşılan sorumluluk reddi (Risk Uyarısı) metnini (özet şekilde) inceleyelim.

“Merkez bankası ve diğer birimler tarafından yayınlanan ‘Sanal Döviz Alım Satım Hype Risklerinin Daha Fazla Önlenmesi ve Bertaraf Edilmesine İlişkin Tebliğ’e göre, bu makalenin içeriği yalnızca bilgi paylaşımı amaçlı olup, herhangi bir iş ve yatırım faaliyetini teşvik etmemekte veya desteklememektedir. Okuyucuların bölgenin yasa ve yönetmeliklerine kesinlikle uymaları ve herhangi bir yasa dışı finansal davranışa katılmamaları rica olunur”.

Bu tarz risk uyarı metinleri genellikle fiyat yorumu yapılan içeriklerde yatırımcıyı korumak için eklenir. Ancak Çinli gazeteciler hükümetin kripto paralara karşı sert tavrından çekinerek daha kapsamlı olarak içinde “kripto” geçen her içeriğe bu metni ekliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI