Kripto Borsası Bugün Duyurdu! Ayı Piyasası Onları Vurdu!

Kripto para piyasalarının yaşadığı düşüşler onları da etkiledi. Son açıklama bugün geldi.
15:00
4 Aralık 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasaları sürekli düşüşler yaşayarak yatırımcıların ciddi kayıplarla karşı karşıya kalmasını sağladı. Kayıpları derinleşen yatırımcıların risk iştahı azaldı ve artan FUD yeni yatırımcının kripto paralara girişini engellemeye devam ediyor. Bu durum borsaları ve diğer kripto şirketlerini olumsuz etkiliyor. Popüler borsa bugün duyurdu.

Kriptoda Ayı Piyasası

Eğer hacimler düşer ve yeni yatırımcılar borsalarda işlem yapmazsa bu kripto para borsalarının gelirlerini önemli ölçüde düşürür. Daha fazla hacim borsaların daha fazla kazanç elde etmesi anlamına gelir. Ancak bugün küresel ölçekte hacim 30 milyar dolara kadar düştü. Hacmin bu denli erimiş olması borsaların gelirini de düşürüyor. Sonuç olarak işten çıkarmalar başlıyor. Bu hafta Kraken borsası işten çıkarma yapacağını açıklamıştı. Ardından Binance CEO’su işten çıkarma yapan platformlara karşı dikkatli olunması gerektiğini söyleyen bir paylaşım yaptı ve gelen tepkilerden sonra bunu sildi. Şimdi ise Bybit borsası benzer bir duyuruyla gündeme geldi.

Singapur merkezli kripto borsasının CEO’su ve kurucu ortağı Ben Zhou, Twitter hesabı üzerinden işten çıkarmaları duyurdu.

“Planlanan küçülme tüm yönetim kurulunda olacak. Etkilenen meslektaşlarımız için bu süreci mümkün olduğunca sorunsuz hale getirmeye ve her bireyin ihtiyaçlarını elimizden geldiğince karşılamaya çalışacağız.”

Kripto Paralar Dibi Gördü Mü?

Bybit, Terra ekosisteminin, hedge fonu Three Arrows Capital’in, büyük kripto borsası FTX’in ve kardeş firması Alameda Research’ün çöküşüne tanıklık eden zorlu bir yılın ardından blockchain ve kripto para birimi endüstrisi yeniden ayağa kalkmaya çalışırken işgücünü azaltma konusunda yalnız değil. Coinbase, Kraken ve daha aklınıza gelebilecek hemen hemen tüm borsalar personel azalttı. Binance hariç, CZ bu yönleriyle birçok kez övündü ve diğerlerini yüksek reklam harcamaları yerine kötü günlere yatırı yapmaya çağırdı.

Zhou attığı tweet’te, “Bybit’in piyasadaki yavaşlamayı yönetmek için doğru yapıya ve kaynaklara sahip olmasını ve önündeki birçok fırsatı yakalayacak kadar çevik olmasını sağlamak önemli,” dedi. Borsalar da artık eleman çıkarmaya başladıysa genel beklenti uzun süre yatay seyredecek bir piyasa olabilir. Çünkü aşırı satışlar nedeniyle Bitcoin önemli seviyeleri kaybetti ve on-chain verilerin çoğu bize dipte olduğumuzu söylüyor. O halde geleceğe hazırlanan borsalar sıkıcı yatay piyasaların yaklaştığının farkında. Bu ne kadar sürecek? Tahmin etmek zor ancak piyasanın en büyük yükseliş katalizörü Spot Bitcoin ETF, kucaklayıcı regülasyonlar ve FTX gibi iflasların son bulması olacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI