Kripto Alanında İşlenen Suçlar Sektöre Kaça Mal Oldu?

Bir araştırma firması yılın ilk çeyreği boyunca kripto alanında işlenen suçların sektöre maliyetini açıkladı.
22:00
1 Mayıs 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para alanında birtakım suçların gerçekleştiği inkar edilemez. Kripto para borsalarının saldırıya uğraması, kullanıcı fonlarının ele geçirilmesi, casus madencilik ya da çeşitli şekillerde karşımıza çıkan dolandırıcılık faaliyetleri zaman zaman gündeme geliyor. Blockchain araştırma ve veri analiz firması CipherTrace konu hakkında bir çalışma gerçekleştirdi ve bu tür yasa dışı faaliyetlerin sektöre ne kadara mal olduğunu ortaya koydu. Ortaya çıkan miktarsa dudak uçuklatacak cinsten. Yalnızca yılın ilk çeyreğindeki maliyet tam 1,2 milyar dolar!

Yasa Dışı Faaliyetler

Yasa dışı faaliyetler kripto para kullanıcılarının fonlarını tehdit edebiliyor. CipherTrace tarafından yapılan araştırma durumun ciddiyetini bir kere daha ortaya koydu. Araştırmaya göre 2019 yılının ilk üç aylık döneminde bu faaliyetlerin piyasaya maliyeti 1,2 milyar doları buldu. Araştırmada bu miktara ilişkin detaylara da yer verilmiş. 1,2 milyar doların 356 milyon dolarlık kısmının borsalardan çalındığı belirtiliyor. Araştırmanın kapsadığı dönemde gerçekleşen borsa kayıplarına 195 milyar dolara mal olan QuadrigaCX olayı da dahil edildi. Konu hakkında bilgi sahibi olmak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Bitfinex Olayı

Firmanın araştırmasında işaret ettiği toplam değere 850 milyon dolarlık Bitfinex olayı da dahil edildi. Aslına bakılırsa 1,2 milyar dolar gibi büyük bir miktarın ortaya çıkması bu olaydan kaynaklanıyor. Bitfinex konu hakkında yaptığı açıklamada kayıp fonların bir ödeme firmasında kaldığını belirtmişti. Başka bir deyişle konu hakkındaki tartışmaların devam ettiği söylenebilir. Özetle CipherTrace’in gündeme getirdiği 1,2 milyar dolarlık toplam aslında gerçeği yansıtmıyor olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI