X


Korkutan Bitcoin (BTC) Hareketliliği: Binlerce Bitcoin Satıldı mı?

Bitfinex'den çalınan BTC'ler hareketlendi.
09:06
1 Aralık 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 30 Kasım tarihinde 19.900 dolara kadar yükselerek tüm zamanların rekorunu bir kere daha kırdı. Daha sonra hafif bir düzeltme yaşayan BTC, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise 19.400 dolardan işlem görmekte. Ancak tam da Bitcoin’in yükselişe geçtiği bir anda 100 milyon dolarlık BTC’nin harekete geçmesi yatırımcıları korkuttu. Peki bu işlemin kaynağı neydi?

Bitfinex’in Zararı 2,3 Milyar Dolar

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olan Bitfinex, 2016 yılında hacklendi. O tarihlerde yaklaşık olarak 2,3 milyar dolarlık Bitcoin’in çalındığı borsanın fonlarının 100 milyon dolarlık kısmı yani 5.045 BTC, dün transfer edildi. Söz konusu fonlar böylesine yüklü miktarda 2016 yılında yaşanan hacklenmeden beri hareket ettirilmemişti.

Toplamda 14 transferin yapıldığı ve ortalama olarak her bir işlemle 350’ye yakın BTC aktarıldığı görülüyor. Daha önce geçtiğimiz Ağustos ayında da 5,6 milyon dolarlık BTC transferi yapılmıştı. Bitfinex kripto para borsası saldırganların bulunması için 400 milyon dolarlık ödül açıklaması yapsa da bunun faydası olmadı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bitfinex En Büyük Saldırılardan Birisini Yaşadı

Bitfinex kripto para borsasının hacklenmesi olayı, Mt. Gox borsasından sonra sektörde en çok ses getiren saldırılardan birisi olmuştu. Saldırganların elinde şu an için hala milyarlarca dolarlık BTC olduğu biliniyor ve henüz bunların hepsini satmış değiller. Eğer Bitfinex hackerları ellerindeki fonları satmaya karar verirse bu durum piyasa üzerinde satış baskısı oluşturabilir.

btc

Ancak hackerların çok seyrek bir şekilde satış yapmaları, onların da Bitcoin’in geleceğine inandığını gösteriyor. Fiyat 20.000 dolara gelse de satış yapılmaması ve hala binlerce BTC’nin saldırganların cüzdanında yer alması, fiyatın daha da yükselmesinin beklendiğine işaret etmekte.

Bitcoin Fiyatı Daha Artabilir

Eğer Bitcoin fiyatı 2017 yılındaki gibi bir ralliye başlarsa fiyat gerçekten de rekor üzerine rekor kırabilir. 2017 yılı boğası öncesinde 1.000 dolar bandında olan BTC, 20.000 dolara kadar çıkarak yaklaşık 20 kat artış yakaladı. Mart 2020 tarihinden beri ise BTC’nin ancak 6,5 kat artış elde ettiği görülüyor.

Bitcoin fiyatı hakkında tahminlerde bulunan analistler de 20.000 doların ilk aşama olduğunu, bunun devamında fiyatın sert bir şekilde yükselmeye devam edebileceğini vurgulamakta. Tabii ki bunun için Bitfinex saldırganlarının veya onlar gibi kötü amaçlı kişilerin yüklü satış yaparak satış baskısı oluşturmaması gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar