Kayıtsız Kripto ATM’leri, Regülatörlerin Radarına Girdi!

Birleşik Krallık Mali Otoritesi, yaptığı son açıklamasında ülkedeki kayıtsız kripto ATM'lerinin denetlenmesi adına harekete geçildiğini duyurdu.
21:32
14 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Mart 2022’de kripto ATM’lerini yasa dışı ilan eden ve geçmişte kripto reklamları ile ilgili de çeşitli çalışmalar yürütmeye başlayan Birleşik Krallık Mali Otoritesi (FCA), ülkedeki kayıtsız kripto ATM’lerini denetlemek amacıyla harekete geçti. FCA basın açıklamasına göre, West Yorkshire polisinin Dijital İstihbarat ve Soruşturma Birimi ile işbirliği içinde bir operasyon yürütülecek.

FCA, Kayıtsız Kripto ATM’leri İçin Harekete Geçti

Dijital varlıkların ve kripto para birimlerinin son senelerde dünya çapında büyük bir popülarite kazanması ve piyasa değeri bakımından büyük yükselişler kaydetmesi ile birlikte ülkelerin düzenleyici kurumları da kripto ekosistemini düzenlemek için çeşitli çalışmalar yürütmeye başladı. Başta SEC ve ABD’deki diğer düzenleyici kurumlar olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin regülatörleri bu bağlamda harekete geçti. Binance USD ihraççısı Paxos da dün açılan soruşturmalar kapsamında BUSD ihracını durduracağını açıkladı.

Gün içerisinde ise Birleşik Krallık Mali Otoritesi (FCA) yeni bir açıklama yaptı ve kripto ATM’lerine ilişkin yürütülecek operasyonlara değindi. Mart 2022’de kripto ATM’leri yasa dışı ilan eden FCA, yapılacak operasyonların West Yorkshire polisinin Dijital İstihbarat ve Soruşturma Birimi ile işbirliği içinde gerçekleştirileceğini belirtti.

Kripto Yatırımcılarına Uyarı

Birleşik Krallık Mali Otoritesi (FCA) ve SEC gibi dünyanın birçok ülkesindeki düzenleyici kurumlar, geçmişte birden fazla kez kripto varlıkların yüksek volatiliteye sahip olmaları nedeniyle oldukça riskli bir yatırım aracı olduklarını ifade ederek kripto para yatırımcılarını uyardı. FCA, bu yüksek volatilitenin kripto para yatırımcılarının fonlarının tamamını dahi kaybetmelerine neden olabileceğini öne sürerek söz konusu riske dikkat çekti. En son da kayıt dışı çalışan kripto ATM’leri denetleyeceğini açıklayan FCA, yakın bir geçmişte de kripto reklamlarına ilişkin çeşitli çalışmalar da yürütmüş ve kripto ekosistemindeki siber suçlarla mücadele edileceğinin mesajını vermişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar