reklamı kapat

JPMorgan Dolandırıcılık Soruşturmasıyla Karşı Karşıya

CEO’sunun Bitcoin’in dolandırıcılık olduğunu dile getirdiği Amerika’nın en büyük bankası dolandırıcılık soruşturmasıyla karşı karşıya...
20:00
17 Eylül 2019

Amerika’nın en büyük bankası, yatırımcıların giderek daha fazla piyasa sahtekarlığı yaptığını dile getirdikten sonra Bitcoin ekosisteminden oldukça ciddi eleştirilerle karşı karşıya kaldı.

16 Eylül’de Bloomberg’de çıkan haberlere göre JPMorgan Chase, en az bir düzine değerli metal yatırımcısının şüpheli davranışları sebebiyle bir soruşturma ile karşı karşıya…

Binlerce Yasadışı Hareket

Yapılan araştırmalara göre, banka çalışanları binlerce durumda değerli metallerin fiyat sabitlemesine kasıtlı olarak göz yumdu. Bunun sonucunda da hem piyasa katılımcıları hem de JPMorgan’ın kendi müşterileri ciddi kayıplar yaşadıklarını iddia etti.

Başsavcı Yardımcısı Brian Benczkowski konuyla ilgili Bloomberg’e yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Bunun genellikle yaygın bir davranış olduğu gerçeğine dayanarak sekiz yıllık süre içinde binlerce işlemde gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Bu işlemler nerde olursa olsun, bu banka, başka banka ya da farklı bir finans kurumu, bunu takip edeceğiz.

Bunların yanında bilindiği gibi JPMorgan Bitcoin’in ve kripto paraların en büyük nefretçileri arasında yer alıyor. Banka CEO’su Jamie Dimon 2017’de yaptığı açıklamalarda Bitcoin’i “sahtekarlık” olarak nitelendirmişti. Ancak Dimon daha sonra yaptığı bir açıklamayla artık Bitcoin hakkında konuşmayacağını ve “sahtekarlık” olarak nitelendirmeyeceğini ifade etmişti. Konuyla ilgili detayları bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Bitcoin, Bankalar ve Dolandırıcılık

JPMorgan Chase her ne kadar Bitcoin’i sevmediğini dile getirse de kendi dijital para birimini geçtiğimiz zamanlarda piyasaya sürdü.

Bu yüzden de değerli metallerle ilgili bu skandal kripto para camiasının gözünden kaçmadı.

Twitter’da Rhtym olarak tanıdığımız kripto para analisti, “Elektronik dolandırıcılık, banka sahtekarlığı ve piyasa manipülasyonuyla suçlanıyorlar. Ancak daha önce CEO tarafından Bitcoin’in sahtekarlık olduğu söylenmişti.” açıklamasını yaptı.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun